Kuidas valida magamiskotti?

Autor: Rain Jaaksoo

Husky matkavarustus: kuidas valida magamiskotti?

Magamiskott asendab tekki ja aluslina telgis ning mujalgi, kuhu tuleb oma magamisvarustus ise kaasa võtta, nt põrandamajutusel spordivõistlusel või laulupeol. Erinevalt tekist tuleb magamiskotti sisse pugeda ja see ümbritseb magajat igast küljest. Magamiskoti eesmärgiks on hoida sooja ja pakkuda väljapuhkamiseks vajalikku mugavust.

Enne kui asud magamiskotti valima, vasta enda jaoks järgmistele küsimustele.

  • Kellele magamiskotti otsid? Kogukale mehele, väikesele naisele, lapsele?
  • Milleks magamiskotti vajad? Lähed ümbermaailmareisile, randa telkima või paaripäevasele jalgrattamatkale?
  • Millistes tingimustes magamiskotis ööbid? Ainult suvel või toas põrandal? Kevadel-sügisel või koguni talvel?
  • Kui tihti kotti kasutama hakkad? Üks kord aastas või igal teisel nädalavahetusel? Kas öö kaupa või kuu aega järjest?
  • Millistele tingimustele magamiskott veel vastama peab? Kas see peab olema väga kerge? Väga avar? Taskuga?
  • Kui palju soovid magamiskotti investeerida?

> Tutvu kõikide Husky magamiskottidega meie e-poes

Husky on Tšehhi päritolu matkatarvete tootja, mida iseloomustab turu parim hinna ja kvaliteedi suhe. Husky on õige valik, kui supermarketi odav matkavarustus enam ei rahulda ja samas kallitesse tippbrändidesse investeerimine ei tundu mõttekas. Husky valikust leiab sobiva toote nii rannas puhkaja kui ka pikale retkele suunduv tõsine matkaja. Turu-uuringut tehes võrdle toodete näitajaid ja näed, et Husky puhul saab sama raha eest alati rohkem väärtust.

Magamiskottide kategooriad

Magamiskottide kategooriatesse jagamine teeb valimise kergemaks. Jagada saab mitmete kriteeriumite järgi.

  • Aastaaeg: suvised, kolme aastaaja ja talvised magamiskotid. Kolme aastaaja kotid on kasutamiseks kevadest sügiseni.
  • Täitematerjal: sünteetiline või suletäidis.
  • Kuju: kehajärgi kujuga (nö muumiakuju) või ristkülikukujuline.
  • Soojapidavus: soojemale või külmemale temperatuurile, see on otseselt seotud koti kaalu ja suurusega.

Magamiskott on alati kompromiss ühelt poolt soojapidavuse ja teisalt kaalu-kompaktsuse vahel. Tavaliselt kehtib järgmine seaduspära: mida kergem ja kompaktsem magamiskott, seda õhem ja kehvema soojapidavusega see on. Ja vastupidi, mida raskem ja suurem, seda soojem. Samaväärse soojapidavuse juures on kergemad kotid kallimad, raskemad odavamad.

Suvised magamiskotid

Suvised magamiskotid on mõeldud kasutamiseks soojadel suveöödel, kui temperatuur ei lange alla 10 kraadi. Eesti puhul oleneb palju aastast. Ilusa sooja suve korral saab nendega mõnusalt hakkama vähemalt kolm suvekuud, juuni algusest augusti lõpuni, kuid tihtipeale vahelduvad soojalained jahedate nädalatega. Siis tasub eelistada juba kolme aastaaja magamiskotte (nendest lähemalt allpool). Külmakartlikematel tasub valida soojem kott, kuid arvestama peab raskema kaalu ja suuremate pakkemõõtmetega.

Suviste magamiskottide peamiseks eeliseks on see, et need on väga kerged ja võtavad pakituna vähe ruumi. Kuna selliste kottide valmistamiseks on kasutatud vähem materjali, on need ka pisut odavamad. Lisaks need kuivavad kiiremini. Pea ainukeseks puuduseks on see, et jahedamatel öödel võib külm hakata. Mõnedel inimestel, kellele meeldib raske teki all magada, võib niivõrd õhukese ja kerge koti sees esialgu harjumatu olla. Õhuke kott ei toimi lisapehmendusena, seetõttu ei ole selles nii mugav kui paksemas magamiskotis.

Kellele? Suvised magamiskotid on kõigile, kes ööbivad soojades tingimustes. Hea mõnepäevasteks suvisteks matkadeks, matkadeks sooja kliimaga maades. Oma väikese kaalu ja mahu tõttu on need igati sobivad jalgsi- jalgratta-, mootorratta- ja paadimatkadele. Eraldi tasub välja tuua, et suvised magamiskotid on parim valik siseruumides ööbimiseks, olgu tegemist lastelaagriga, põrandamajutusega suvepäevadel, spordivõistlustel või laulu- ja tantsupeol.

Kolme aastaaja magamiskotid

Kolme aastaaja magamiskotid on mõeldud kasutamiseks kevadest sügiseni, kui öine temperatuur on +10 kraadist madalam ja võib langeda ka nulli lähedale. Eesti oludes tähendab see väljas ööbimist aprillist novembrini. Külmakartlikumad ja mugavust hindavad matkajad kasutavad selliseid magamiskotte ka ainult suvisel ajal.

3-aastaaja-kottide eeliseks on nende universaalsus. Need sobivad peaaegu kõikideks väljas ööbimise vajadusteks. Võrreldes suviste magamiskottidega on neil rohkem täidist, mis annab juurde mugavust. Kotid on väga hea hinna-funktsionaalsuse suhtega. Selles kategoorias on magamiskottide valik lai: saab valida individuaalselt sobivaima soojapidavuse ja kaalu-kompaktsuse suhtega toote. Talvel on sellises kotis külm ja väga sooja ilmaga võib liigselt palav hakata. Siis saab kahetseda, et väiksemat ja kergemat suvist magamiskotti kaasa ei võtnud.

Kellele? Kõikidele matkajatele põhjamaisesse kliimasse. Külmakartlikele ka ainult suvel kasutamiseks. Sobib pikemaks puhkuseks telki, mitmepäevastele matkadele, kompaktsemad kotid ka jalgratturitele-mootorratturitele.

Talvised magamiskotid

Talvised magamiskotid on mõeldud väljas ööbimiseks miinuskraadide korral. Külmakartlikumatele on need heaks valikuks juba +5 kraadist jahedama ilmaga. Eesti oludes tuleb talvist kotti kasutada novembrist-detsembrist kuni kevadeni. Tasub rõhutada, et heaks soojapidavuseks tuleb talvise magamiskotiga koos kasutada talvisteks oludeks sobivat magamismatti, mis isoleerib kehasoojuse külmast maapinnast. Kui magada sooja magamiskotiga külmal aluspinnal, siis hakkab ikkagi külm.

Talvised magamiskotid on võrreldamatult kõige soojemad ja tehnoloogiliselt keerukamad, aga ka kõige kallimad. Kottidel on õlgu soojendav krae ja need on suurema niiskuskindlusega. Puuduseks on see, et sellised kotid on ka kõige suuremad ja raskemad, võrreldes näiteks kolme aastaaja magamiskottidega. Tänu mahukale täidisele on need kotid aga väga mugavad.

Kellele? See kategooria on mõeldud eelkõige kogenud matkajatele, kes oskavad külmades tingimustes ööbida, ja ekspeditsioonidel osalejatele. Siiski on see hea valik ka jaheda ilmaga kevadel või sügisel ööbimiseks, eriti kui varustust ei pea seljas kandma, vaid saab selle autoga ööbimispaika tuua.

Magamiskotid kuju järgi

Magamiskoti kuju võib esmapilgul tunduda pigem esteetiline kui funktsionaalne omadus. Tegelikult on vastupidi. Magamiskoti kuju – ja seega ka siseruumi suurus – määrab ühelt poolt mugavuse, teisalt selle, kui palju ruumi oma kehaga soojendada on vaja.

Magamiskotte on oma põhikuju järgi kahesuguseid:

  • keha järgi kuju ehk nn muumia-disain,
  • ristküliku kuju ehk tekilaadne disain.

Ristküliku-kujulised magamiskotid

Sellised magamiskotid on mahalaotatuna ristküliku-kujulised nagu tekid või ümbrikud. Kasutaja poeb ülemise ja alumise kihi vahele ning tõmbab lukuga küljed kinni. Seda tüüpi magamiskott sobib ideaalselt kõigile, kes öösel visklevad ja pööravad ning vajavad magamise ajal ruumi. Lisaks saab sellise koti soovi korral täiesti lahti võtta ja kasutada tavalise tekina. Sageli on ristkülik-kottide valmistamisel kasutatud mõnusaid nahasõbralikke materjale, mis teevad kasutamise meeldivamaks. Suurepärane suvilas või pikemal perega telkimisel kasutamiseks. Selline magamiskott on mugav ja mitmekülgselt kasutatav, kuid oma kuju tõttu võtab pakituna rohkem ruumi kui muumia-kotid. Autoga reisides hea valik, aga seljakotiga matkamiseks suurem koorem.

Muumia-kujulised magamiskotid

Muumia-kujuline magamiskott järgib inimese keha kuju. Kott on ülevalt laiem ja alt jalgade kohast kitsam. Enamikel kottidest on pea ümber kroogitav krae. See on kõige populaarsem magamiskoti tüüp. Kuna sellise koti valmistamiseks on kasutatud vähem materjali, siis on see kergem ja võtab vähem ruumi kui ristküliku-kujuline kott. Kehakuju järgiv kott hoiab väga hästi soojust, sest seal pole üleliigset vaba ruumi, mida tuleks muidu oma kehasoojusega üles kütta. Nende omaduste tõttu eelistavad muumia-kotti jalgsi ja rattaga matkajad, kel iga gramm arvel.

Üle 90% kõikidest müüdud magamiskottidest on just kehajärgi kujuga. Vaata kõiki magamiskotte e-poes.

Laiendatavad magamiskotid

Osad magamiskotid on sellised, mille siseruumi saab laiendada. Avades vastava luku, saab vabastada vahetüki, mille arvelt kott avaramaks muutub. See annab ruumi ja seeläbi mugavust juurde. Puuduseks on aga koti suurem kaal ja maht kui sarnasel laiendusvõimaluseta kotil. Lisaks on osadel kottidel võimalus seda pikendada või lühendada. Nt laste-magamiskott Kids Magic sobib kuni 125 cm pikkustele ja koos alumise pikendusosaga kuni 155 cm-le. Lühema seadistuse juures ülejäävat osa võib kasutada lisakotina jalgade ümber, et sooja juurde saada.

Magamiskotid kahele inimesele

Paarid hindavad võimalust ühendada kaks magamiskotti lukuga üheks. Kuigi see võib tunduda soojendamise seisukohalt mõistlik, ei ole see alati nii. Kaaslase soojus mõjub meeldivalt, kuid koos peab soojendama palju suuremat ruumi enda ümber, lisaks toimub soojuskadu peade vahele jäävast osast. Kui soovite siiski kaks magamiskotti ühendada, siis pidage silmas järgmist:

  • Ühendamiseks on vajalikud magamiskoti nii vasakpoolse ja parempoolse lukuga variandid. Peaaegu igat magamiskotti toodetakse nii vasakpoolse (tähis “L” ehk left) kui parempoolse (tähis “R” ehk right) lukuga. Müüja laos ei pruugi olla vajaliku lukupoolega kotti. Palun küsi enne tellimist üle! Ideaalis peaksid ühendatavad magamiskotid olema sama mudel ja sama aastakäigu partiidest.
  • Ristküliku-kujuliste magamiskottide ühendamine on mõistlikum. Kui soovid siiski ka teisi mudeleid ühendada, siis veendu, et need on sama sarja omad ja ühesuguse pikkusega.
  • Kindlasti proovi magamiskottide ühendamist ja kontrolli nende ühilduvust kodus enne väljasõitu!

Magamiskotid täidise materjali järgi

Väga lihtsalt öeldes ei hoia magamiskotis soojas mitte magamiskott ise, vaid soe õhk sinu ümber. Õhku soojendab kehasoojus. Magamiskoti ülesanne on hoida sooja õhku sees ja külma väljas ehk takistada kehasoojuse kiirgumist väliskeskkonda. Magamiskoti täidisena kasutatakse peamiselt kahte tüüpi isolatsioonimaterjale: looduslikke (suled) ja sünteetilisi (mikrokiud ja õõneskiud).

Magamiskoti soojapidavuse juures on tähtis termin loft. Loft on maht, mida isolatsioonimaterjal magamiskotis täidab. Selle kaudu mõõdetakse magamiskoti kohevust. Mida rohkem kohevust kotil on, seda rohkem õhku see endas hoiab ja parema soojapidavusega on.

Sünteetilise täidisega magamiskotid

Sünteetilised kiud on kõige laialdasemalt kasutatav magamiskottide täidis. Sellise täitega kotte on lihtne hooldada, need ei tekita allergiat ja sulekottidega võrreldes on need niiskes keskkonnas vastupidavamad. Sünteetilised kotid hoiavad niiskena paremini sooja ning ühtlasi kuivavad kiiremini. Lisaks on need odavamad kui suletäidisega kotid. Puudusena on need sulekotist raskemad ja mõõtmetelt mahukamad.

Sünteetilisi täidiseid on mitmesuguseid. Peamised on järgmised:

Mikrokiududel on hea soojushoidmise võime ja need võtavad vähe ruumi. Tihti kasutatakse mikrokiudu väiksemates magamiskottides, kus on oluline saavutada hea kaalu ja suuruse suhe. Eelised: väga hea hinna-funktsionaalsuse suhe, kerge, ei ole kogukas, universaalne. Puudus: väike loft, ei ole väga kohev.

Torujad õõneskiud on kaasaegne täitematerjal. Kiude eristatakse ühes kius olevate õhukanalite arvu järgi. Mida rohkem kanaleid, seda parem soojapidavus. Eelised: parem loft, kohevus; parem soojapidavus. Puudused: suurem maht ja kaal, väiksem eluiga.

Suletäidisega magamiskotid

Suled on magamiskottide jaoks suurepärane looduslik materjal: ülikerge, kompaktne, ülihea soojapidavusega ja kestab korraliku hooldusega kaua. Sulekott on keskmiselt 30% kergem ja pakituna väiksem kui samaväärne sünteetiline kott. Sellel on omadus niiskust endasse tõmmata, mis on üheaegselt nii eelis kui puudus.

Niiskuse imamine aitab kotis säilitada meeldivat mikrokliimat ja selle kaudu hoiab keha paremini soojas, kui tingimused on kuivad ja külmad. Samas niiskes keskkonnas hakkavad suled siduma ka väliskeskkonnast tulenevat niiskust, mis vähendab magamiskoti soojapidavust oluliselt. Kui sulekott saab läbimärjaks, kaotab see oma soojustavad omadused pea täielikult, kuni uuesti kuivab! Siis sulekoti head omadused taastuvad. Kuivamine võtab kauem aega kui sünteetiliste materjalide puhul.

Suletäidisega magamiskoti eelised: parimad soojapidavuse omadused, väga kerge, väga kompaktne, mugav. Puudused: keerukam hooldus, imab niiskust, kõrgem hind.

Magamiskoti valimine temperatuuri järgi

Sobiva magamiskoti valikul on abiks kotile määratud temperatuuripiir. Küll aga on see parameeter väga subjektiivne, sest igaühe külmataluvus on erinev ning võib muutuda vastavalt enesetundele ja tervislikule seisundile.

Magamiskottide kasutustemperatuuri määramiseks võeti Euroopas kasutusele ühtne standard (EN). Sellega väga sarnane on uuem ISO norm. Selle järgi peavad igal magamiskotil olema kirjas väärtused, mis iseloomustavad kasutuse piirtemperatuure.

  1. Äärmuslik temperatuur: see on kotile märgitud esimene, kõige madalam temperatuur, mis tähistab alajahtumise piiri, kust alates muutub ööbimine tervist ohtu seadvaks või koguni eluohtlikuks. Selle temperatuuri juures ei ole võimalik mugavalt magada. Ära vali magamiskotti selle temperatuuri järgi!
  2. Alumine mugav temperatuur: see on kotile märgitud temperatuuridest keskmine, mis tähistab alumist mugavustemperatuuri, millest kõrgemate väärtuste korral on ööbimine konkreetses magamiskotis mugav. Ideaalsetes tingimustes ei tunne terve ja heas seisundis täiskasvanud mees sellest piirist alates külma ja saab normaalselt magada. Seda väärtust nimetatakse ka taluvuspunktist.
  3. Ülemine mugav temperatuur: see on kotile märgitud väärtustest kõrgeim ja tähistab temperatuuri, mille juures on mugav magada täiskasvanud naisel. Reaalne kasutuskogemus näitab, et enamik inimesi tunneb end magades hästi just selle ülemise mugavuspiiri juures oleva temperatuuriga. Seega tasub külmakartlikel, naistel ja noortel lähtuda magamiskoti valikul just sellest kõrgeimast väärtusest.

Ülalkirjeldatud temperatuuriväärtused on nn laboritingimustes saavutatud näitajad, mille peamine eesmärk on teha magamiskotid üksteisega võrreldavaks. Need väärtused on orientiirid, mis ei pruugi päriselus täpselt kehtida, kuna ei võta arvesse kõiki keskkonnamõjusid, inimese eripära ning seisundit.

Tähtis on meeles pidada, et ilma samaväärse kvaliteediga madratsita on magamiskoti isoleerivad omadused kasutud! Keharaskuse all vajub magamiskoti täidis kokku ja ilma sobiva magamisaluseta kaob igasugune termobarjäär. Tegelik soojapidavus sõltub väga paljude tegurite koosmõjust: päike, tuul jm ilmastikutingimused, telgi omadused, ööbijate arv telgis, kasutaja riietus ja füsioloogiline seisund jne.

Kellele magamiskotti valid?

Õige suurus on samuti oluline valikuparameeter. Magamiskott ei tohiks olla liiga pingul ega liiga lõtv ning peaks jätma teatud liikumisvabaduse. Koti sisemine ruum on kompromiss mugavuse ja soojapidavuse vahel. Kitsas kotis ei ole mugav, liiga avaras kotis võib hakata külm. Kui ruum on liiga väike, surutakse isolatsioonikiht kokku ja soojus-hoidmisvõime halveneb. Kui magamiskotis on palju ruumi, peab keha üleliigse ruumi ülessoojendamiseks liigset energiat ära andma.

Kuidas valida magamiskoti pikkust?

Magamiskoti soovitatav pikkus on teie pikkusest umbes 20 sentimeetrit pikem. Samuti on vaja arvestada koti laiusega. Osad kotid on laiendatavad.

Magamiskotid naistele

Magamiskottide jagamine meeste-, naiste- ja universaalseteks mudeliteks ei ole ainult disaini küsimus. Naiste magamiskotid on lühemad kui klassikalised universaalsed magamiskotid. Need on enamasti valmistatud kuni 175 cm pikkustele. Tutvu magamiskottide mõõtudega tootekirjeldustes.

Lisaks lõikele endale mängib siin rolli ka termiline mugavus. Naistele mõeldud magamiskotid on veidi soojemad ja sageli on neil jalgade osas tõhusam soojustus.

Magamiskotid lastele

Lapsed kasvavad kiiresti ja sellega tuleks magamiskoti valikul arvestada. Kindlasti ei tähenda see poole meetri võrra suurema magamiskoti ostmist, et kotti kauem kasutada saaks. Kui laste magamiskotis on jalgade juures liiga palju ruumi, ei soojenda magamiskott nende keha piisavalt ja lapsel hakkab külm. Kuidas aga valida lapsele õige magamiskott? Kindlasti tasub uurida nn kasvavat või pikendatavat Kids Magic magamiskotti. Kasvavat magamiskotti saab tõmbluku abil lühendada või pikendada. Sellist kotti saab pikemalt kasutada ja lapsel on alati soe ning mugav olla.

Millal ja kus magamiskotti kasutad?

Nüüd teate, milliste kriteeriumide järgi magamiskotti valida. Kõige olulisem on aga see, mida soovid oma magamiskotiga teha ja millised tingimused ootavad sind väljas magades. Millise tegevuse jaoks pakid kõige sagedamini magamiskoti kaasa?

LAAGER, SUVILA, AUTO = Ma tahan mugavust ja mind ei huvita, kui palju magamiskott kaalub

Kas kasutate magamiskotti kõige rohkem suvel suvilas või autoga matkapuhkusele minnes? Sel juhul ei ole varustuse kaalul ja suurusel tähtsust. Valige traditsioonilised, ruumikad ja mõnusalt mugavad ristküliku-kujulised magamiskotid.

LÜHIKESED SUVISED MATKAD, KALAPÜÜK = Soovin väiksemat reisimahtu ja paremat hinda

Kas sulle meeldib looduses seigelda ja siin-seal magada? Kas soovid, et seljakotis olev magamiskott ei võtaks palju ruumi ja oleks piisavalt soodne? Husky Outdoor sari sisaldab laia kasutusvõimalusega universaalseid magamiskotte.

MAAILMAREISID = Soovin väikest reisimahtu ja parimat funktsionaalsust

Seljakotireisijana maailma kaugetes nurkades vajate väikseimat parimate omadustega magamiskotti. Proovige suurepäraste soojusisolatsiooniomadustega, väikese kaalu, mahu ja pika elueaga suletäidisega magamiskotti.

JALGRATTA- JA MOOTORRATTAMATKAD = Soovin väikest reisimahtu ja väikest kaalu

Jalgrattur ja mootorrattur otsib ilmselt soojemat suveilma. Valige suvine magamiskott ja ideaalis võimalikult väike.

EKSPEDITSIOONID = Ma tahan kõige karmimatesse tingimustesse parimat varustust

Kui plaanite kõrgmäestiku-ekspeditsiooni ja magate ekstreemsetes kliimatingimustes, võib teie elu sõltuda magamiskotist. Husky Premium sarjast leiab kõrgeima kvaliteediga kaasaegsetest materjalidest valmistatud magamiskotid, millel on suurepärased soojusisolatsiooni omadused ja mis vastavad rangeimatele nõudmistele.

Kokkuvõtteks

Loodetavasti aitas see artikkel tuua selgust magamiskottide mitmekesisesse maailma. Kuna üks magamiskott ei saa olla parim lahendus igaks olukorraks, siis tasub varuda mitu erineva omadustega magamiskotti. See on veel eriti mõistlik, kui peres on mitu matkahuvilist. Viimase nõuandena tasub veelkord meelde tuletada, et isegi parim magamiskott ei soojenda ilma korraliku magamismatita!

Kui tahaksid magamiskoti või muu matkavarustuse valimisel abi, siis palun võta meiega kirja teel ühendust!

Mõnusaid matkaelamusi!