Postitatud

Rex määrdesoovitus: 48. Tartu Maraton

Rex Nevene määrdesoovitus Tartu Maratoniks 20. veebruaril 2022

Pühapäeval, 20. veebruaril 2022 sõidetakse juba 48. korda legendaarset Tartu Maratoni. Traditsiooniliselt on kavas 63 ja 31 km distantsid, suusatatakse klassikatehnikas. Siin on Rex määrdesoovitus.

Temperatuur: öösel Otepääl -2, stardiajal -1, finišis +1
Ilm: pilves, maratoni ajal sajab hooti lund
Rada: vanast lumest märjale rajapõhjale sadanud laupäeval märga lund olenevalt asukohast 3-10 cm. Raja viimane ettevalmistus ööl vastu pühapäeva. Öise kerge miinusega on oodata raja pealispinna külmumist. Külmunud rajal on pisut värsket lund. Esimestel startijatel kiire rada, teistel hakkab jälg lagunema. Rajal võib olla jäiseid kohti ja päeva peale ka üksikuid veelompe.

LIBISEMINE – FLUORIMÄÄRDED

Suuskade ettevalmistuse võib lõpetada HF-parafiiniga, mis annab harrastussuusatajale väga hea libisemise. Maksimaalse libisemise saavutamiseks on vaja kasutada fluoripulbrit. Kui otsustad pulbrit kasutada, tee seda hästiventileeritud ruumis (või väljas, kui pole väga külm), vältides aurude sissehingamist. Säti määrderaud 180 kraadi juurde, lase minuti jooksul üles kütta. Veendu, et raud on muudest määretest puhas (vajadusel puhasta soe rauaplaat puhta majapidamispaberiga või kiudkangaga) ning siis kuumuta pulber ühe-kahe ühtlase tõmbega. Hoia raud pidevas liikumises.

Kui fluoripulbreid kasutada ei soovi, kuid soovid lisakiirust, siis võid selle asemel valida Rex TK-73 fluoriklotsi. Hõõru õhuke kiht libisemisaladele ja töötle naturaalse korgiga. Mida tugevamalt ja kiiremini hõõruda, seda rohkem sooja eraldub ja kauakestvam jääb tulemus. Sissetöötamiseks võib kasutada ka rotokorki või -vilti. Fluoriklotsi võib kinnitada ka määrderauaga, hoides rauda pidevas liikumises ja temperatuuri madalal (ca 120 kraadi). Kuumutatuna on kestab klotsikiht paarkümmend kilomeetrit, sissehõõrutuna olenevalt oludest ja pealekandmise põhjalikkusest kuni 10 km.

LIBISEMINE – FLUORIVABAD MÄÄRDED

LIBISEMINE – SOODSAD ALTERNATIIVID RAHVASUUSATAJATELE

Harrastussuusatajad, kes ei sõida tulemuse pärast, võivad suuskade ettevalmistamiseks valida LF Kollase parafiini, mis sobib universaalselt igasugusele lumele. Fluorivabadest parafiinidest võib valida Rex Lilla.

PIDAMINE

Laupäevases määrdetestis oli parim pidamise valik Rex Kuldne kliister kaetud Rex N11 pooltahke määrdega. See toimis nii Harimäel värske lumevati sees kui Elva pool, kus rajapõhi vettinud. Ei võtnud lund kordagi külge, hoidis suusa lahtise ja pidas eeskujulikult. Hästi toimis ka puhas Kuldne kliister, mis võibki olla pühapäevase maratoni õige valik enamikule suusatajatest. Kuldse kliistri alternatiivina võib kasutada Rex Universaal kliistrit. Mõistlik on starti kaasa võtta (pool)tahke määre (nt N11 või 30GB) lumesaju korral kliister katta. N11 on pehme määre ja seda võib pöidlaga kliistri peal siluda – nii jääb tulemus sile ja ühtlane.

Määrdesoovitus, kui oluliselt lund ei lisandu

Kui lund sajab juurde, siis kata kliister:

  • 136 – Rex N11 Kollane (1-2 kihti jahtunud kliistri peale vastavalt suusa jäikusele, võib korgiga laiali ajada ja siis pöidlaga ühtlaseks siluda)

N11 alternatiivid on teised Rexi pehmed tahked määrded, nt 30 GB (kood 32), Punane +1…-1 (kood 131).

Libedama pealispinna jaoks võib pidamisele pihustada Rex Hydrex fluorigeeli (pihusta paar surtsu jahtunud kliistrile, aja sõrmega õrnalt laiali). Hydrex väldib pidamise jäätumist ja sobib kasutada ka skin-suuskadel.

Ära määri pidamist liiga paksult (proovi enne maratoni, kui palju on just sinu suusale piisav!). Kruntkliister tuubis kanna suusale soojalt. Soojenda kliistrituubi kuumapuhuri, fööni või määrerauaga. Hoides tuubiotsa kontaktis pidamisalaga, kanna kliister täpikeste või õhukeste triibukestena kahele poole suusasoont. Vajadusel soojenda täppe-triipe puhuriga ning aja need ühtlaselt sünteetilise korgi abil laiali. Ringjate liigutustega on lihtsam kliistrit laiali ajada kui edasi-tagasi korkides. Seejärel silu kliistripind pöidla abil klaasjaks – mõlemalt pool soont üks paraja survega tõmme. Lükka suusasoon liigsest kliistrist soonepulga abil puhtaks. Kuldset kliistrit saab tuubist suusa alla kanda ka ilma soojendamata – nii ei voola suusale liiga palju ja doseerimine on lihtsam. Kliistrid võib panna järjest, ei pea vahepeal jahutama.

Rex Kuldne kliister on saadaval ka vedelana ehk lahustatuna švammiga pealekantavad pudelis. Sellisel moel pealekantud kliister jääb väga õhuke. Põhimäärimiseks on soovitatav kasutada tuubikliistrit. Küll aga on vedel kliister väga hea lahendus pidamise kiireks parandamiseks või juurdepanekuks, kui kohapeal selgub, et natuke jääb puudu.

PIDAMISE ALTERNATIIVID

Suusa saab pidama ka Rex pidamisteibi või PowerGrip Lilla geel-määrdega.

SKIN-SUUSK

Puhasta karvaribad skin-suusa puhastusvahendiga, lase kuivada ja töötle seejärel kas 1) skin-hooldusvahendiga (soodsam) või 2) Rex Hydrex fluorigeeliga (libedam ja kestab kauem)

Head libisemist ja pidamist!