Kuidas magamisalust valida?

Autor: Rain Jaaksoo

See artikkel aitab valida välitingimustes ööbimiseks kasutatavaid magamisaluseid – madratseid või matte. Kõigepealt mõisted. Nimetagem madratsiks õhuga täidetavat või isetäituvat magamisalust ja matiks sünteetilisest vahust alust.

Magamisalust on vaja peamiselt kahel eesmärgil: soojahoidmiseks ja mugavuseks. Mugavus tähendab antud juhul keha ühtlast toetamist ja maapinna ebatasasustest isoleerimist. Mida mugavam ja parema soojapidavusega on madrats, seda parem on välja puhata. Lisaks on madratsi või mati valimisel olulise tähtsusega selle kaal, suurus, töökindlus ja üleseadmise-kokkupaneku lihtsus, mis vahel sunnivad tegema järeleandmisi soojapidavuses või mugavuses. Mõni jalgsimatkaja võib eelistada kergemat seljakotti mugavamale ööbimisele. Autoga mereranda reisides ei ole magamisaluse kaalul jällegi nii suurt tähtust.

> Kõik Husky madratsid ja matid Nevene e-poes

Soojapidavus

Väljas ööbimiseks kasutatava madratsi või mati valiku kõige tähtsam kriteerium on soojapidavus. Kuigi magamiskott võib olla temperatuuri järgi täiesti sobiv, on sellest vähe kasu, kui matt või madrats selle all külma ligi laseb. On ju magamiskott keha ja maapinna vahel tihedalt kokku surutud, mis tähendab, et see ei isoleeri maapinnast õhkavat külma. Seetõttu tuleb madratsit võtta kui magamiskotiga ühtset süsteemi. Kui üks neist ei ole ilmale vastav, siis on teisest vähe kasu.

Magamisaluse teevad soojahoidvaks kasutatud materjalid, täidise olemasolu (švammilaadne sisu isetäituvatel madratsitel) ja konstruktsioon (väiksed vs suured kambrid). Mida rohkem õhukambrikesi, täidist ja paksust, seda parem on soojapidavus.

Soojapidavust mõõdetakse R-väärtusega, mis näitab materjali soojusisolatsiooni võimet. Mida suurem on R, seda soojem on magamisalus. Suvise ilmaga kasutamiseks sobivad madratsid väärtusega 1-2 (nt Husky Fury 5). Kevadeks ja sügiseks sobib tavaliselt 2-4 ja talviseks kasutamiseks üle 4 (nt Husky Flopy 8). Loomulikult on nimetatud orientiirid suhtelised ja valiku tegemisel tuleb lähtuda isiklikust külmakartlikkusest ning ööbimise iseloomust.

R-väärtused leiab iga Husky madratsi ja mati tootekirjeldusest.

Mugavus

Magamisaluse mugavuse määravad selle paksus, konstruktsioon ja mõõdud.

Mida paksem on madrats, seda kindlamalt see keha maapinnast eemal hoiab. Paksus on eriti oluline neile, kes eelistavad küljel magamist ja/või on suurema kehakaaluga. Husky matkamadratsite ja mattide paksused varieeruvad ca 1 cm-st (Husky Fine 0,8, Foal 1,2, Felt 1,4) kuni 10 cm (Frogy 10). Paksema mati kasuks tasub otsustada ka siis, kui maapind on ebatasane või kõva (kiviklibune rand, kaljumaastik, puujuured vms).

Konstruktsioon määrab, kui suured, millise kuju ja paigutusega on õhukambrid. Nt suure mahuga vertikaalsetel õhutorudel on kehaga vähe kontaktpinda ja täielikult täispuhutuna ei ole selline madrats kõige mugavamate seas. Samas on väikeste nihkesse paigutatud kambrikestega madratsid parema toetavusega ja seetõttu mugavamad (nt Husky Fury 5 õhkmadrats). Kõik Husky isetäituvad madratsid on täiesti sileda pealispinnaga ja seetõttu mõnusad.

Magamisaluse mõõtude osas tuleb arvestada keha mõõtudega, eelkõige pikkusega. Kuigi enamik madratseid on standardsed ja sobivad enamvähem kõigile, on neil siiski väikesi erinevusi nii pikkuses kui laiuses, seega tasub sellele tähelepanu pöörata. Mõned madratsid on kehakuju järgi tehtud, mis tähendab, et pea ja jalgade osa on kitsam. Nii on võimalik kaalu ja mahtu kokku hoida. On olemas ka lühikesed madratsid, mis jalgade alla ei ulatu.

Kui reisid kahekesi, siis tasub kahe erineva madratsi asemel kaaluda ühe topeltlaiusega madratsi (Fromy 5) kaasavõtmist. Kahekohaline madrats püsib paremini paigal ega liigu külge keerates alt ära. Samuti on sellega välistatud ebamugav vahe, mis kahe madratsi vahele kipub tekkima.

Neile, kes magades tihti külge keeravad, sobivad paremini laiemad magamisalused (nt Feezy 6, Frogy 10). Jalgsi- või rattamatkajad eelistavad tihti kompaktseid kehajärgi lõikega madratseid (nt Flite 5, Frosty 2,5). Mitmekesi telgis ööbimiseks on head ühtlase laiusega madratsid (nt Fuzzy 3,5) ja matid (nt Akord 1,8), mida saab mugavalt üksteise kõrvale paigutada.

Vahtmatid

Vahtmatid on suletud pooridega tihedad klassikalised matid, mida hoitakse rullis (Husky Fine 0,8, Foal 1,2, Felt 1,4) või Z-kujulisena kokku voldituna (Athine 1,7, Akord 1,8). Need matid on, nagu on, ning õhuga neid ei täideta. Osadel sellistel mattidel on fooliumikiht soojuskiirguse isoleerimiseks (Athine 1,7). Mõned on munaresti-kujulise reljeefsusega, mis võimaldab mati “paksemaks” teha ja ühtlasi hoiavad tekitatud õhutaskud keha ligi paremini sooja. Kõik Husky matid on suletud pooridega ja veekindlad.

Eelised:

  • Väga vastupidavad. Augud ja torked ei muuda neid kasutuskõlbmatuks.
  • Hea soojapidavus tänu pisikestele õhupooridele vahumassis.
  • Väga kerged.
  • Ülikiire ja lihtne lahti- ja kokkupakkimine. Pole vaja õhku välja suruda jne.
  • Odav hind.

Puudused:

  • Pakituna väga suured. Ei saa koti sisse pakkida. Keerukas seljakoti või ratta külge panna.
  • Enamasti õhukesed ega paku piisavat mugavust.
  • Rullmadratsid tihti “lainetavad” lahtirullituna.

Isetäituvad madratsid

Isetäituvate madratsite üldine tööpõhimõte on järgmine: ventiili avades hakkab švammitaoline täidis paisuma, imedes õhku sisse. Tavaliselt täituvad sellised madratsid mõne minuti jooksul pooles mahus, mistõttu tuleb neile ventiili kaudu mõned korrad õhku juurde puhuda. Neid madratseid on saadaval väga erineva paksuse ja soojapidavusega. Nende seas on kõige parema soojapidavusega madratsid, mis sobivad ka talvistesse oludesse. Sileda pealispinna tõttu on need väga mugavad.

Eelised:

  • (Pooleldi) isetäituvad, vähem puhumist.
  • Hea tasakaal soojapidavuse ja mugavuse vahel.
  • Selles kategoorias ka aastaringselt kasutatavad madratsid.

Puudused:

  • Raskemad kui täispuhutavad madratsid või vahtmatid.
  • Soovitatav hoiustada lahtirullituna, ventiil lahti, et hoida soojapidavuse omadusi.
  • Kokkupanekul tuleb pisut jõudu rakendada, et õhku välja pressida.

Täispuhutavad madratsid

Sellesse kategooriasse kuuluvad kõik madratsid, mida tuleb ise täis puhuda või pumbata. Need madratsid sobivad enamasti suviseks kasutamiseks. Ka see kategooria on lai. Osad on sarnased ranna-madratsitele, mida iseloomustavad suur maht ja suuremahulised õhukambrid (Frogy 10), teised on ülikerged ja kompaktsed (Flite 5, Fury 5, Feezy 6). Viimaseid hindavad kõrgelt jalgsi- või rattamatkajad, kes tahavad igat grammi säästa. Üllatuslikult on need ülikerged madratsid väga kiiresti ja lihtsasti täispuhutavad: selleks kulub ca 20 sekundit ja 10-15 puhumist. Täitmise teeb lihtsaks suur ava ja tagasivoolu takistav klapp.

Eelised:

  • Nende seas on ülikerged madratsid.
  • Pakituna väga väikesed. Mahuvad suuremasse taskusse.
  • Väga mugavad, kuna enamasti on täidetuna vähemalt 5 cm paksused. Normaalkaalus inimesed saavad ka küljel magada, ilma et puusakont vastu maad puutuks.

Puudused:

  • Väike soojapidavus. Ainult suviseks kasutamiseks.
  • Kõige õhemad ja seetõttu suurema purunemisriskiga.
  • Väikeseks pakkimine nõuab hoolikat rullimist, et õhk välja saada.
  • Täitmiseks peab puhuma või pumpama.

Ülikergete madratsite ülevaade. Nendel madratsitel on üllavatalt palju häid omadusi korraga: väga kerged, väga kompaktseks pakitavad, väga mugavad ja kiiresti ülesseatavad. Flite 5 on neist kõige kergem ja kitsam (osaliselt keha järgi disain) – vali see, kui tahad kõige kompaktsemat. Fury 5 on kõige pikem ja keskmise laiusega, universaalne – vali see, kui oled pikka kasvu või tahad keskmiselt kompaktset madratsit. Feezy 6 on kõige paksem ja laiem – vali see, kui hindad eelkõige mugavust. Fromy 5 on kahekohaline kompaktne madrats.

Kõik täispuhutavad madratsid

Tutvu ka täispuhutavate ja isetäituvate patjadega! Need ei võta varustuse seas pakituna peaaegu üldse ruumi, aga teevad ööbimise palju mugavamaks.

Mõtled, kuhu matkama või puhkama minna? Alusta RMK Loodusega Koos veebilehelt, kust on lihtne leida sobiv koht.