Millal peaks rullsuuskadel rattaid vahetama?

Autor: Rain Jaaksoo

Lühike vastus: rattad tuleb välja vahetada siis, kui need on nii kulunud, et sõitmine on ebamugav või ohtlik.

Ebamugavaks muutub sõit siis, kui rattad ei ole kulunud ühtlaselt. Kui rattad on ühest servast rohkem kulunud, siis ei ole rullsuusad enam nii stabiilsed kui uuena, st nendel on varasemast raskem tasakaalu hoida. Teiseks võivad need otsesõitmise asemel viltu kiskuda. Ühel hetkel võib kulumine olla sellisel tasemel, et hakkab sõitu häirivalt segama. Sellisel juhul tuleb rattad välja vahetada.

Mida teha, et rattad ei kuluks ebaühtlaselt? Reegel number üks on teha nii, et juba alates uuena kasutuselevõtust saaksid rullsuusad võrdselt koormust nii vasakus kui paremas jalas. Selleks on kõige lihtsam need alati poole treeningu peal jalas ringi tõsta. Tavaliselt kuluvad rattad kiiremini seestpoolt küljest. Kulumist tasub visuaalselt jälgida ja panna rullsuusad juba enne trenni jalga nii, et vähemkulunud küljed jääksid sissepoole. Kulumise ühtlustamiseks võib rattaid rullsuusaraamidel aeg-ajalt ümber tõsta. Tavaliselt kuluvad kiiremini tagumised rattad, seega on mõistlik need ühel hetkel ette ja esirattad taha tõsta. Samuti saab ratta oma asukohas ümber keerata, nii et sisekülg muutub välisküljeks. See aitab siis, kui sõita pidevalt mingil lühikesel ringil, kus kurvid on valdavalt ühelepoole.

Kulumine jõuab ohtlikule tasemele siis, kui ratta veerepinna materjali (kummi või polüuretaani) on järele jäänud nii vähe, et ratta keskosa (velg) või raami serv käib küljele tõugates vastu asfalti. Isegi kui seda sõites ei taju, on asfaldikriimustused peale vaadates kohe näha. Vähese rattamaterjali korral võivad rattad hakata sõites alt libisema, samuti ei summuta need enam vibratsiooni. Kriitilise määrani kulunud rattamaterjal võib hakata murenema, sinna võivad tekkida mõrad või eralduda tükid. Sellise rattaga ei tohi enam edasi sõita.

Rattaid tasub vahetada kahekaupa (nt mõlemad tagumised rattad) või terve komplektina. Kuna rataste hind moodustab suurema osa uute rullsuuskade hinnast, siis tasub enne täiskomplekti vahetust uurida, mis maksaks uus paar rullsuuski ning kaaluda, mis tundub mõistlikum.

Kokkuvõtteks võib öelda, et rullsuuskade ratastega võib sõita nii kaua, kuni miski ei häiri. Kui tagada rataste ühtlane kulumine, siis võib lisaks meeldivamale sõiduelamusele pikendada rataste eluiga kuni kaks korda.

Tutvu rullsuusarataste valikuga