Kuidas rullsuuski hooldada?

Autor: Rain Jaaksoo

Hoia oma rullsuuski puhta ja kuivana toasoojas kohas eemal otsesest päikesevalgusest. Enne sõitu veendu, et rattapoldid on korralikult kinni, ratastes ei oleks lõtke ja need veereksid takistusteta. Katkised osad tuleb välja vahetada.

Praktiliselt ainukesed osad, mis rullsuuskadel tihedamalt tähelepanu vajavad, on rattad ja laagrid. Peaaegu kõik rullsuusad (kõik, mida Nevene müüb) on varustatud 608 2RS standardi laagritega. Need on täpselt sama mõõtu laagrid (väline läbimõõt 22 mm, sisemine 8 mm, laius 7 mm) nagu rulluiskudes kasutatakse, kuid kahelt poolt katetega suletud. Need ei ole 100% veekindlad, kuid sellelähedased. Suletud laagritest ei pääse määrdeaine välja ning mustus ja vesi sisse. Need laagrid on ilmastikukindlad ja praktiliselt hooldusvabad. Ainuke hooldus, mida pärast märjal teel sõitmist rullsuuskadele teha tasub, on pühkida need porist ja liigsest veest puhtaks ning jätta suusad seisma toasooja kohta, kus liigniiskus aurustuda saaks. Kui jätta märjad rullsuusad jahedasse kohta (auto pagasiruum, rõdu, terass, jahe kelder vms) seisma, jääb niiskus metallosade vahele ja pikema perioodi järel võivad laagrikuulid kinni roostetada. Kuivades tingimustes sõitmise järel rullsuuskadega midagi teha vaja ei ole. Kui rullsuusad on tolmused, siis lihtsalt pühi need kuiva lapiga puhtaks. Kui soovid rullsuuski pesta, siis eelista käsitsi pesu. Kui kasutad survepesurit, siis hoia veejuga laagritest eemal.

608 2RS laagrid on tehases eelmääritud. Kui laagritel ei ole midagi viga, siis ära proovi laagrikatteid määrimiseks või puhastamiseks eemaldada. Selle käigus on väga lihtne laagreid kahjustada. Kui laagrid on kulunud (ratastes on lõtk, laagrid kõrisevad või ei pöörle vabalt), siis tuleb need lihtsalt välja vahetada. Tavaliselt on laagrite eluiga paar tuhat kilomeetrit. Ühte rattasse läheb kaks laagrit, rullsuusapaari jaoks on vaja seega 8 laagrit. Klassika-rullsuuskadel on pidavates ratastes lisaks veerelaagritele veel nõellaagrid, mis pöörlevad vaid ühes suunas. Need laagrid on keerulise ehitusega ja ka niiskusele vastuvõtlikumad.

Päike mõjub halvasti eelkõige ratastele. Ära jäta rullsuuski päikese kätte pikemaks ajaks seisma (tundideks murule, terrassile, trepile, rõdule jms), sest see vähendab rattamaterjali eluiga, võib rattad hapraks muuta, vähendada nende haarduvust, suurendada veerepinna südamiku küljest lahtitulemise tõenäosust. Hoia rullsuuski eemal otsesest päikesevalgusest, nt mõnes varjulises kohas.

Seega veelkord, hoiusta oma rullsuuski puhta ja kuivana toasoojas kohas eemal päikesevalgusest.