Kuidas telgi suurust valida?

Autor: Rain Jaaksoo

Iga Husky telgi tootekirjelduses on toodud selle mõõtmed ülespandult ja pakitult. Magamisala ja eeskodade mõõtmed ning joonised leiab telgi piltide alt. Vajadusel palun küsi nõu.

Suur või väike telk

Telgi suuruse valimisel tasub eelkõige mõelda,

  • mitu inimest seal korraga ööbima hakkab,
  • kui palju varustust telki peab mahtuma,
  • kui pikaks ajaks telk püstitatakse,
  • kuidas telki transporditakse.

Liiga avar telk on asjatult raske ja suur. Seda on raskem transportida, püstitada ja kokku panna ning see kõik võtab rohkem aega. Vaevalisem on ka telgi kuivatamine ja puhastamine. Jaheda ilmaga on suures telgis külmem. Tuuletakistus on suurem ja võib vajada pingutusnööride kasutamist. Küll aga on suurel telgil mitmeid eeliseid: seal on mugavam toimetada, hea oma asju hoida, rohkem õhku ja loomulikult mahub sinna rohkem inimesi magama. Suurtel telkidel on suuremad sissepääsud ja kõrgem konstruktsioon, mis kõik lihtsustab kasutamist.

Kui transpordid telki jalgsi, jalg- või mootorrattaga, siis eelista väikest ja kerget telki, seda enam kui plaanid telki tihti kokku pakkida. Vali suurem telk, kui hindad mugavust, saad telki transportida autoga või püstitad selle pikemaks ajaks (nt koduõue, pikem puhkus mere ääres vms).

Kui telkimishuvilisi on peres või tutvusringkonnas palju, kuid koosööbimisi tuleb ette pigem harva, siis kaalu mitme väiksema telgi soetamist. Nii saab väiksem arv huvilisi mugavamalt telkida ja alati jääb võimalus seltskonna lisandudes teine telk kasutusele võtta. Samuti saab nii seltskonda hajutada ning erinevatel aegadel magamaminejad ei sega üksteist.

Magamisala suurus

Telke valmistatakse väga erinevates suurustes ja enamasti mõõdetakse seda sinna magama mahtuvate inimeste arvu järgi. Kõige levinumad telgid on 2-4-kohalised, kuid on ka üheinimesetelke ja suuri peretelke, kuhu mahub viis või enam. Telgi magamiskoha laius on enamasti 50-70 cm ja see on mudeliti erinev, mis tähendab, et nt ühes 3-kohalises telgis võib olla ruumi rohkem kui teises, kuhu ka kolm mahtuma peaks. Nt Husky Baron 3 telgis on magamisruumi laius 215 cm, mis teeb ühe inimese kohta 215 : 3 = 71,7 cm, samas on Husky Bird 3 Classic telgis 180 cm ruumi, mis jätab ühele magajale 60 cm. Mõned ekstreemsematele oludele mõeldud telgid on märgitud sobima 2-3 või 3-4 inimesele. See tähendab, et mugavalt saab seal ööbida väiksem number inimesi, aga vajadusel saab hakkama ka +1 inimesega. Nt Husky Felen 2-3 telgi magamisruumi laius on 145 cm, jättes kahele inimesele 72,5 cm, kolmele 48,3 cm.

Eks ruumivajadus sõltub ka inimeste suurusest, nõudmistest ja vajadustest. Kaks täiskasvanut ja laps mahuvad tavaliselt vabalt kahekohalisse telki magama, samuti kolm väheste nõudmistega ja väikest kasvu täiskasvanut. Teisalt võib olla hea mõte valida just aste suurem telk, kui telkijal on palju varustust, mida soovib samuti telgis hoida. Nt kompaktne 2-kohaline telk Husky Sawaj Camel 2 on ideaalne üksikule matkajale, kel on kaasas suur seljakott.

Telkide sisepikkused on tavaliselt vahemikus 200-220 cm. 200 cm juures võivad pikemal kui 185 cm telkijal jalad ja/või pea telgi seina vastu puutuda. Nii võib vihmaga telkimisel või hommikuti, kui telgi väliskihi siseküljele on kondensatsioonivesi kogunenud, end või magamiskotti märjaks teha. Selle vastu aitab diagonaalis või eriti laia telgi korral risti magamine, kui ruumi on. Kindlam on aga valida enda pikkusele sobiv telk. Nt Husky Bizon 4 Plus telk on 10 cm pikema magamisalaga kui Bizon 4 Classic.

Ka telkide kõrgused on erinevad (tavaliselt 120-150 cm). Vali madalam telk, kui kasutad telki ainult magamiseks ja istumiseks; vali kõrgem, kui soovid seal ka (pool)püsti seista. Üldiselt on suuremad peretelgid kõrgemad, et pakkuda rohkem mugavust (Bigless 5 on kuni 2,1 m kõrge), ja ekspeditsioonitelgid madalamad, et vähendada tuuletakistust ja kaalu (Flame 2 on 1,1 m).

Eeskojaga või ilma

Peale magamisala (ehk telgi põhilise ruumi) on mitmetel telkidel eeskojad. Need on justkui lisavarjualused varustuse hoidmiseks või asjatoimetuste läbiviimiseks. Seal all saab olenevalt suurusest süüa teha või nt riideid vahetada, kartmata tuult või märjaks saamist. Husky kõige populaarsemad telgid on 3- või 4-kohalised suurte eeskodadega Bizon telgid. Neil on avarad eeskojad ja Plus mudelitel kaks sissepääsu, mis teeb mitme inimese ja varustusega telkimise palju mugavamaks.

Huskyl on mõned telgid saadaval kas Classic ja Plus versioonis. Neil on väikesed mõõtude erinevused, aga ülesehituselt ja kaalult on need peaaegu samad. Suurimaks erinevuseks on kasutatud materjalid ja funktsionaalsus. Plus mudelil on suurem veekindlusnäitaja (4000 vs 3000 mm), tugevamad tugikaared ja põrand. Mõlemad telgid on täiesti veekindlad, kuid pikema perioodi vältel või tihedamaks telkimiseks soovitame Plus mudelit, mis on pisut suurema ilmastikukindlusega.

Eeskodadega telgid on küll mugavad kasutada, aga ka raskemad ja pakituna suuremad. Seetõttu on neil, kes reisivad autota, mõistlikum mõelda eeskodadeta telkidele. Nt Bizon 3 Classic kaalub täiskomplektsuses 5,3 kg, aga sarnase magamisalaga ja samadest materjalidest Bird 3 Classic, millel eenduv eeskoda puudub, kaalub 3,6 kg ehk kolmandiku võrra vähem. Eeskojata telkidel on siiski välistelk sisemisest suurem, jättes vähemalt ühe sissepääsu ette arvestatava ala koti, jalanõude vms hoidmiseks. Vaata kindlasti iga telgi piltide seast selle joonist ja mõõte!

Telgi suurus pakituna

Kehtib lihtne reegel: mida väiksem on telk ülespanduna, seda väiksem on see ka pakituna. Kõik Husky telgid tulevad asjalikus kotis, mis on tavaliselt valmistatud samast materjalist nagu telgi väliskate. Tihedalt kokkusurutuna ei ole see küll nii veekindel kui ülespandud telk, aga väikese saju peab kenasti kinni. Paljudel kõrgema klassi telkidel on kotil kompressioonrihmad. Nende abil saab juba kotti paigutatud telki omakorda väljastpoolt koomale tõmmata, et niiviisi paki mõõtmeid vähendada. Kui oled seljakotimatkaja, siis pööra tähelepanu ka sellele, millised on telgi mõõtmed pakituna. Mida väiksem on paki läbimõõt, seda kergem on seda seljakoti rihmade vahele kinnitada.

> Vaata kõiki Husky telke

Mõtled, kuhu matkama või puhkama minna? Alusta RMK Loodusega Koos veebilehelt, kust on lihtne leida sobiv koht.