Postitatud

Rex määrdesoovitus: 49. Tartu Maraton

Rex Nevene määrdesoovitus Tartu Maratoniks 20. veebruaril 2022

Seisuga 18.02.23 kl 15

19. veebruaril 2023 toimub Eesti suurim suusapidu. Siin on Rex määrdesoovitus.

Täna, laupäeva päeval oli ilm kogu raja ulatuses kergelt plussis. Kohati sadas nõrka vihma, ka lörtsi. Rajale on sadanud vähemalt 5 cm värsket märga lund, ka Elvas. Hetke seisuga on rajameister pressinud selle Otepää ja Palu vahel kinni. Elva pool on praegu värske lume kihi all. Ilmaennustus ei luba enam nii palju külma kui varem. Kergesse miinusesse läheb öösel, stardi ajal on oodata kõige enam paari miinuskraadi ja maratoni ajal ilm -1-st külmemaks minna ei jõua. Seega ei ole oodata raja külmumist ja alt jääb see niiskeks. Tugevamat lumesadu on oodata öösel, maratoni ajal jätkub sadu nõrgemalt. Sõidujäljed sõidetakse läikima. Tugevat jälge ei tule.

Pidamismäärete testiraport 18.02 kl 13-15. Laupäev, +1, märg värske lumi, ühe korra pressitud, Palu-Elva pressimata. TOP 4 pidamise varianti. 1) karestus, pidamine 100%. 2) krunt + õhuke kiht Rex lillat kliistrit + 2 kihti Rex lillat tahket määret (0…-2). Pidamine 95-100%. 3) krunt + Rex sinine tahke (2 kihti) + Rex 30GB (2 kihti). Pidamine 65-75%. 4) krunt + Rex sinine tahke (2 kihti) + Rex N11 (2 kihti). Pidamine 60-70%. See on laupäevane paremusjärjestus märjal lumel, mitte soovitus maratoniks.

Temperatuur: laupäeval plusskraadid, ööl vastu pühapäeva 0…-1 kraadi, stardiajal -1…-2, maratoni ajal -1…-0 kraadi.
Ilm: pilves, lumesadu
Rada: värske lumi, rada alt niiske

Libisemine fluorimääretega

LIBISEMINE – PARIM

Suuskade ettevalmistuse võib lõpetada HF-parafiiniga, mis annab harrastussuusatajale väga hea libisemise. Maksimaalse libisemise saavutamiseks on vaja kasutada fluoripulbrit. Kui otsustad pulbrit kasutada, tee seda hästiventileeritud ruumis (või väljas, kui pole väga külm), vältides aurude sissehingamist. Säti määrderaud 180 kraadi juurde, lase minuti jooksul üles kütta. Veendu, et raud on muudest määretest puhas (vajadusel puhasta soe rauaplaat puhta majapidamispaberiga või kiudkangaga) ning siis kuumuta pulber ühe-kahe ühtlase tõmbega. Hoia raud pidevas liikumises. Lase jahtuda, kaabi üleliigne maha, harja.

LIBISEMINE – SOODNE

Libisemine fluorivabade määretega

LIBISEMINE – PARIM

Määrimise võib lõpetada RG-parafiiniga, mis on kõige kiirem fluorivaba võistlusparafiin. N-Kinetic kiirendi annab lisakiirust ja seda kasutatakse nagu teisi vedelmäärdeid: loksuta, kanna suusale, lase seista vähemalt 20 min toatemperatuuril, harja nailonharjaga.

LIBISEMINE – SOODNE

Pidamine

Võimalusel määri pidamine hommikul, kui on kindel, milline on sadanud lumekogus ja temperatuur.

VARIANT 1.1: esimese laine sõitjad

VARIANT 1.2: esimese laine sõitjad

Liivapaberiga karestatud pidamisala. Proovi enne starti, kas Sinu jaoks töötab! Jäätumise vältimiseks võib katta Anti Ice’i või Hydrexiga.

VARIANT 2: kui eelmine variant ei ole pidamiseks piisav; tagapool sõitjatele

  • 290 – Rex kruntkliister, tuubis või lahustatuna (üks VÄGA ÕHUKE kiht karestatud põhjale, tuubikliister soojalt)
  • 205 – Rex Lilla kliister (üks ÕHUKE kiht vahekihiks, lase jahtuda).
  • 136 – Rex N11 Kollane (paar kihti jahtunud kliistri peale vastavalt suusa jäikusele, võib korgiga laiali ajada ja siis pöidlaga ühtlaseks siluda). N11 asemel sobivad ka igasugused muud nullilähedasele ilmale mõeldud tahked pidamismäärded: 30GB, põhiseeria +1…-1 (kood 131), 0…-2 (kood 122) vms. Pidamise-libisemise suhet saab reguleerida kliistri ja tahke määrde suhtega. Rohkem kliistrit (ja vähem tahket) = parem pidamine, suurem jäätumisvõimalus; rohkem tahket (ja vähem kliistrit) = nõrgem pidamine, väiksem jäätumisoht.

Libedama pealispinna jaoks ja jäätumise vältimiseks võib pidamisele pihustada Rex Hydrex fluorigeeli (pihusta paar surtsu, aja sõrmega õrnalt laiali). Hydrex väldib pidamise jäätumist ja sobib kasutada ka skin-suuskadel.

Ära määri pidamist liiga paksult (proovi enne maratoni, kui palju on just sinu suusale piisav! Ükski teenusepakkuja ei tea seda paremini kui sa ise).

PIDAMISE ALTERNATIIVID

Suusa saab pidama ka Rex pidamisteibi või PowerGrip Lilla geel-määrdega. PowerGripi kasuta värske lume jaoks väga õhukese kihina.

SKIN-SUUSK

Puhasta karvaribad skin-suusa puhastusvahendiga, lase kuivada ja töötle seejärel kas 1) skin-hooldusvahendiga (soodsam) või 2) Rex Hydrex fluorigeeliga (libedam ja kestab kauem).

Edukat maratonipäeva!