Võistluskatted

Autor: Rain Jaaksoo

Varem käsitletud parafiinide ja pidamismäärete kõrvale on välja töötatud lugematu arv tooteid, mille eesmärgiks on viia suusa libisemine teatud olude juures maksimumini. Selliseid määrdeid kasutatakse võistlustel.

Võistluslisandeid võib nende vormi ja oleku järgi kategoriseerida pulbrilisteks, ühes tükis tahketeks ja vedelateks. Kõikidel sellistel lisanditel on ühine omadus: neid kantakse enamasti suusapõhjale kõige pealmise kihina, seetõttu nimetatakse lisandeid ka kateteks või pindmisteks määreteks. Veel üks nimetus on „kiirendid”, mis tuleneb nende kasutamise eesmärgist – teha määritud suusad veel kiiremaks.

Enamikus võistluslisanditest on võimalikult suur fluoriühendite kontsentratsioon. Mida suurem see on, seda kallim on toode. Kõige kallimate suusamäärete hind jääb 120 euro kanti ja ühe toote netokaal on tavaliselt 20-30 grammi. Kõrge hind tuleneb koostisosade valmistamise tehnoloogiast.

Fluoripulbrid on kõrgtasemel võistlustel kõige levinumad lisandid. Pulbreid toodetakse erinevatele lumetüüpidele ja temperatuuridele vastava koostisega nagu parafiinegi. Nende otstarbekaim kasutusviis on määrderauaga suusapõhjale kuumutamine. Õigel kasutamisel kestavad fluoripulbrid suusapõhjal kaua, moodustades vett ja mustust hülgava kihi. Seetõttu on pulbrid õigustatud pikematel suusadistantsidel. Mida niiskemad on olud, seda suurem on pulbriga määritud suuskade eelis. Parimate tulemuste saavutamiseks peab enne pulbri kasutamist suusad määrima fluoriühendeid sisaldava parafiiniga. Külma ja kuiva lume jaoks määrides tuleb pulbri valikul olla hoolikas, vale pulber võib suuskade libisemist hoopiski vähendada. Fluoripulbreid võib suusapõhjale kanda ka „külmalt” ehk naturaalse korgiga põhja sisse hõõrudes. Mida intensiivsemalt hõõruda, seda rohkem soojusenergiat genereeritakse ja seda parem saab tulemus. Seejärel tuleb kindlasti suuski harjata. Fluoripulbreid kasutatakse ka pidamismäärete peal – eesmärgiks ikka kiirem suusk. Lisaks sellele välditakse mustuse ja lumekristallide määrdesse kinnijäämist ning võimalikku jäätumist.

Fluoriklotsid (või -blokid) on samuti suure fluoriühendite sisaldusega lisandid. Pulbritest eristab neid vorm. Klotsi näol on tegemist tahke tükiga, mida on väga mugav kasutada kasvõi vahetult enne starti. Seda hõõrutakse suusa libisemisalale, seejärel korgitakse sisse ning lõpuks harjatakse üleliigne maha. Klotse võib põhjale kuumutada ka määrderaua abil (nagu pulbreid), see suurendab nende kulumiskindlust. Klotsid sobivad hästi lühikestele distantsidele määrimiseks.

Fluorigeelid, -spreid, -pastad on vedelal kujul kiirendid, mida kasutatakse samal otstarbel nagu klotse. Erinevalt klotsidest vedelaid lisandeid ei kuumutata. Eduka kasutamise võtmeks on võimalikult õhukese kihina katta kogu libisemisala, lasta vedelikul imenduda ja lõpuks tugevalt harjata. Tänapäeval on geelid saanud sprindivõistluste lahutamatuks osaks.