Uute suuskade ettevalmistus

Autor: Rain Jaaksoo

Uute või värskelt kivilihvitud suuskade määrdehoidmisvõime on madalam kui regulaarselt hooldatud suuskadel. Seetõttu ei libise uued suusad reeglina nii hästi ja määrde kulumiskindlus on väiksem kui sissetöötatud suuskadel. Järgnevalt kirjeldatud toodete ja töövõtete abil saab suusad kiiremini ning efektiivsemalt parimasse seisukorda.

Ettevalmistus

Kui suusad on toodud väljast, lase neil eelnevalt soojeneda toatemperatuurini. Järgnev protseduur on kõige efektiivsem soojas ruumis. Veendu, et suusapõhjad on puhtad. Kui põhjadel on suusatehases või lihvijärgselt peale kantud parafiinikiht, siis eemalda see alguses sikeldades ja seejärel messing- või terasharjaga libisemissuunas harjates.

Standardprotseduur

  1. Sulata suusapõhjale Rex Oranži põhjaparafiini (vt ka Parafiinidega määrimine). Aja see määrderauaga ühtlaselt laiali ja lase jahtuda. Sulata sama kihti veel korra, lase uuesti jahtuda. Kaabi parafiinikiht sikliga maha ning harja jäiga nailonharjaga suusapõhja struktuur nähtavale. Pehme parafiini töötlus on vajalik selleks, et kõvemad parafiinid paremini suusapõhja struktuuri täidaksid.
  2. Nüüd sulata suusapõhjale Rex Sinist parafiini, aja laiali ja lase suuskadel jahtuda. Sama kihti võib veel korra sulatada ja lasta uuesti jahtuda. Seejärel sikelda, harja jäiga nailonharjaga.
  3. Suusad on ette valmistatud. Nüüd võib suuskadega sõitma minna, eelnevat protsessi korrata või jätkata ilmaoludele vastavate parafiinidega. Üldiselt on efektiivsem käia suuskadega vahepeal suusatamas ja töödelda suusapõhju alguses iga suusasõidu vahel. Olenevalt suuskadest saavutavad need oma tippkiiruse ca 3 kuni 10 määrimise-suusatamise tsükli järel.