Autor: Rain Jaaksoo
Suuskade hooldamine hõlmab kõiki tegevusi, mis parandavad suuskade seisukorda ja sooritusvõimet. Kõige aja- ja energiamahukama osa suusahooldusest moodustab suuskade määrimine. Suusamäärimine on enamasti suusapõhjade töötlemine erinevate ainetega, andmaks põhjadele soovitud omadusi. Omadused sõltuvad eesmärgist ja tingimustest. Võib öelda, et määrimise protsessiga kohandatakse suusapõhi suusaraja oludele. Suuski määritakse vajadusel enne igat suusasõitu, sest raja- ja ilmaolud on pidevas muutumises.
Suuskade määrimise peamised eesmärgid on järgmised: 1. tõsta suuskade libisemise kiirust, 2. kaitsta suusapõhju kulumise ja kahjustumise eest. Klassikasuuskadel on lisaks kiirele edasiliikumisele tähtis, et suusad tõukel tagasi ei libiseks. Eelnevast tuleneb veel üks hea põhjus – hästi hooldatud suuskadel on ohutum sõita! Suusad liiguvad vabalt, ei takerdu ega jää kinni. Igasugune varustus töötab kauem ja paremini, kui seda regulaarselt hooldada. Nii nagu tuleb enese tervise eest hoolt kanda, nii nagu auto vajab õli ja kütust, nii vajavad ka suusad hooldust, et kauem kesta ja alati sõidurõõmu pakkuda. Kokkuvõtvalt võib öelda, et hästihooldatud suusad kindlustavad nauditava suusasõidu, hea enesetunde ja varustuse pikema eluea.
Suuskade valimine on tähtis ja täpne töö. Õigesti valitud suusapaar on eelduseks nauditavale suusakogemusele. Uued suusad lausa kutsuvad suusarajale! Rajale jõudes võib üllatus olla suur, kui avastada, et suusad ei libisegi nii kiiresti kui ette kujutatud; klassikatehnikas sõitja võib leida, et suuskadega ei saa korralikult tõugatagi, ilma et need tagasi ei libiseks, rääkimata tõusunukist üles turnimisest. Neil, kes mõtlevad, et ehk järgmisel korral on parem ilm ja rada, mis suusad imeväel töötama paneb, tuleb suure tõenäosusega pettuda. Ühel hetkel ilmuvad suusapõhjale üha suurenevad hallid laigud ja kriimud, mis rõõmu ei tee ja suuski kiiremini edasi liikuma ei pane. Kõikide nende hädade vastu aitab suuskade määrimine. Hooldatud suuskadega saab korraliku sõidutehnikaga suusatada, liikumine on sujuvam ja kiirem ning klassikasuusad ei libise tõukel tagasi.
Igasuguseid kriimustusi ja vagusid hakkab suuskadele tekkima varem või hiljem. Suusad on asjad, mis kuluvad nagu kõik liikuv ja see on täiesti loomulik. Üksikud või pindmised kriimud ei takista suuskade libisemist ja nendele ei pea eraldi tähelepanu pöörama. Kui suusapõhjad on ühel hetkel väga kulunud moega, siis aitab suuskade kivilihvimine. Selle käigus eemaldatakse suusapõhjalt kahjustunud kiht ja lihvitakse siledaks tehtud pinnale uus struktuur. Suuski ei saa kivilihvida lõputult, sest põhjamaterjali kiht on õhuke (ca 2 mm), seega tasub kivilihv ette võtta ainult tõsise vajaduse korral. Hea on see, et peaaegu alati on värskelt lihvitud suusad kiiremad kui enne.
Tänapäeval on suuskade hooldamiseks ning määrimiseks välja mõeldud sadu erinevaid vahendeid ja tooteid. Areng ei peatu ja uusi lahendusi tuleb juurde kogu aeg. Suusamäärdeid valides võib tabada end olukorrast, kust otsustamine tundub võimatu – valik tundub liiga suur ja kirju. On tooteid, mis rõhuvad suusamäärimise lihtsusele; on neid, mille kasutamine nõuab spetsiifilisi tingimusi, palju kogemusi ja oskusi. Kõige tähtsam, millest tuleb suusamäärete valiku eel alustada, on mõelda läbi oma vajadused. Kui on teada, mille jaoks on suusamääret vaja, siis muutub otsustamine hulga kergemaks.