Red Creek struktuuriraudade kasutamine

Autor: Rain Jaaksoo, Red Creek

Mis on Red Creek struktuuriraud?

Red Creek struktuuriraudu kasutatakse murdmaasuusapõhjadele käsitsi struktuuride loomiseks. Raudadega kohandatakse kivilihvitud plastpõhjad oludele sobivamaks, parandades sellega libisemist ja suusatunnetust. Maailmakarika võistluste tasemel tehakse suuskadele käsitsi struktuur peaaegu alati. Rootsi päritolu Red Creek struktuurirauad on ühed parimad nii kvaliteedilt kui efektiivsuselt, olles seetõttu nii Norra kui Rootsi suusakoondiste juures pidevas kasutuses. Samuti eelistavad Red Creeki mitmed pikamaasuusatamise profitiimid, sest nende raudadega loodud struktuurid ei kogu oluliselt mustust, mis libisemist vähendaks. Rauad on praktiliselt eluaegsed ega sõltu eraldi karkassist ja ühilduvusest – igal on oma metallraam, tugev ja paindumatu, mis ei purune ka betoonpõrandale kukkudes. Üks Red Creeki raud on ühtlasi väiksema hinnaga kui võrreldava kvaliteediga konkurentidel. Arvestades seda, et raua kasutusaeg on aastakümneid ja ühe kasutuse hind praktiliselt olematu, on tegemist kõige väärtuslikuma investeeringuga suuskade libisemise parandamiseks. Struktuurirauad ei ole ainult profisportlastele. Ka harrastussuusatajal tasub valida endale üks-kaks universaalselt rauda, mille kasutamine on mõnusama libisemise läbi õigustatud ka ainult treeningutel.

Red Creek struktuuriraudade valiku tabel
Red Creek struktuuriraudade valiku tabel. Vt alt lehekülje lõpust iga raua kirjeldust!

Järgnevalt kirjeldame põhjalikult struktuuride vajalikkust, kuidas struktuuriraudu kasutada ja valida. Artikli lõpus on iga Red Creek struktuuriraua kirjeldus!

Mis on suusapõhja struktuur ja milleks seda vaja on?

Struktuuri olemuse mõistmiseks on tähtis aru saada suuskade libisemise põhimõttest. Suusad libisevad õhukesel veekilel, mis tekib siis, kui suuskade surve ja kineetilise hõõrdumise tõttu lumekristallid hetkeks sulavad. Vesi toimib lubrikandina ja paneb suusa libisema. Kindlasti on suusataja tähele pannud, et märjal lumel ja ka väga külmal kuival lumel suusad nii hästi ei libise. Ühel juhul on vett suusa ja lume vahel liiga palju, teisel juhul tekib seda liiga vähe. Liigse vee korral on mitmete füüsikaliste tegurite koosmõjul suusk justkui raja külge imetud. Seda efekti saab vähendada, eraldades suusa täielikust kontaktist veega ja juhtides suusa alla pisut õhku. Seda aitabki teha struktuur.

Struktuuriks või mustriks nimetatakse suusapõhjadele lihvitud, lõigatud või pressitud eri pinnakaredusega pinnatöötlust. Iga suusk tuleb juba tehasest kivilihvitud struktuuriga. Kui suusapõhja lähemalt uurida, siis on näha, et struktuuri moodustavad enamasti peened pikisuunalised vaod põhjamaterjalis. Protseduuri käigus lihvitakse põhjaplasti kiviga, millele on lõigatud soovitud muster. Erinevaid struktuure võib luua lõputult. Lisaks sellele, milline on struktuur, on oluline ka selle kvaliteet. Võistlussuuski toodetakse erinevatele ilmaoludele ja vastavalt sellele tehakse suuskadele ka erinev, just konkreetsetele oludele loodud struktuur. Struktuuri loomise peamine reegel on järgmine: mida soojemad ja niiskemad on olud, seda jämedam ja sügavam peab olema struktuur suusapõhjal. Enamus harrastajasuuski tulevad tehasest universaalse struktuuriga, mis ei ole ei liiga jämedakoeline ega ka liialt peen ehk sobitatud keskmistele oludele. Kui struktuur vastab oludele, siis on suusk väga hea libisemisega; kui ei vasta, siis on libisemine kehv. Võistlussportlastel on mitmeid paare suuski, millest enamus on mõeldud just mingites kindlates oludes hästi toimima – neil on oludele vastav konstruktsioon, põhjamaterjal ja -struktuur. Nt sulalumele mõeldud suuskadel on märjal rajal oluline eelis nö universaalsete suuskade ees, kuid nt külmal ja kuival lumel ei pruugi need üldse libiseda. Kivilihvitud struktuur on püsiv ja seda saab muuta vaid suuski ümber lihvides või metallsiklitega põhjamaterjali eemaldades.

Miks suusapõhju käsitsi struktureerida?

Kivilihvitud suusapõhju saab käsitsi struktureerimise kaudu valitsevatele oludele ajutiselt sobivamaks muuta ja seeläbi suuskade libisemist parandada. Selleks on välja arendatud mitmesuguseid tööriistu, struktuuriraudu. Käsitsi lisaks tehtud struktuur parandab libisemist peaaegu alati ja seetõttu on struktuurirauad Maailmakarika võistluste tasemel pidevas kasutuses. Harrastussuusatajatel, kellel on läbi talve sõitmiseks 1-2 suusapaari sõidutehnika kohta, on enamasti olude suhtes universaalsed suusad ja nemad võidavad käsitsi tehtud struktuuridest kõige enam, sest saadav lisaefekt on suurim. Red Creek struktuuriraudadega loodud struktuurid on ajutised ja kaovad suuskade parafiiniga määrimise käigus. See annab võimaluse järgmiseks suusasõiduks, kui olud on muutunud, suuski uutmoodi kohandada.

Arvestades seda, et raua kasutusaeg on aastakümneid ja ühe kasutuse hind praktiliselt olematu, on tegemist kõige väärtuslikuma investeeringuga suuskade libisemise parandamiseks. Struktuuriraudu võib ja tasub seega kasutada igal suusasõidul. See annab võimaluse struktuuritegemist harjutada ja ühtlasi struktuure testida. Struktuurirauad ei ole ainult profisportlastele. Ka harrastussuusatajal tasub valida endale mõned rauad, mille kasutamine on mõnusama libisemise läbi õigustatud ka kasvõi ainult treeningutel. Ka üks universaalne raud (nt Red Creek 0/-10) on läbi talve oluliseks abiliseks parema libisemise saavutamisel.

Milliseid struktuuriraudu on olemas?

Peamiselt kasutatakse kahesuguseid struktuuriraudu: ühed pressivad mustri suusapõhjale, kohandades põhjamaterjali ajutiselt ümber; teised lõikavad mustri, mis on jäävam lahendus. Lõikavad rauad on enamasti hammasratas-ülekannetega või fikseeritud rulli/lõiketeraga töövahendid. Pressitavatel struktuuridel on eeliseid rohkem. Need pakuvad rohkem vabadust suuski pidevalt oludele ümber kohandada, kuna on ajutisemad. Teiseks koguvad need vähem mustust, sest ei tekita suusapõhja tasapinnast kerkivaid nö lõikevalle. Kolmandaks on nendega altmineku risk oluliselt väiksem, sest kasutamine on lihtsam ja loodud muster ei ole nii agressiivne. Neljandaks on need tööriistad töökindlamad ja kauakestvamad, sest puuduvad kergesti purunevad detailid ja kuluosad (plastist hammasrattad, kummirattad jms). Ja viimaks, pressitavad tööriistad on soodsamad.

Miks eelistada Red Creek struktuuriraudu?

Red Creek raudadega pressitakse struktuur suusapõhjale. Neil on kõik ülalmainitud eelised ning lisaks eristuvad need teistest sarnastest tööriistadest veel mitme aspekti võrra. Rauad on praktiliselt eluaegsed ega sõltu eraldi karkassist ja ühilduvusest – igal rullil on oma metallraam. Eraldi raam kaitseb rulli kahjustuste eest. Kuna raam on paindumatu, siis võimaldab see avaldada suusapõhjale kuitahes suurt survet ja tagab tööriista pikaealisuse. Raam on tugev ega purune erinevalt plastkorpusega tööriistadest ka betoonpõrandale kukkudes. Lisaks jääb ära võimalus, et tööriista kasutamiseks vajalik korpus vm detail on kadunud või purunedes ei ole võimalik tootjalt asendust saada. Tööriist on alati ühes tükis ja valmis kasutamiseks. Rulle ei pea korpuses vahetama ja saab selle võrra kiiremini töötada (nt rullide kombineerimisel). Red Creek struktuuriraudu on lihtne valida ja samas piisavalt suurel hulgal professionaalile valimiseks. Red Creeki tooted on kõrgeima kvaliteediga ja valmistatud Rootsis. Struktuuritööriistu on arendatud juba mitukümmend aastat koostöös Norra ja Rootsi suusakoondistega ja täna on need kõrgeimal tasemel pidevas kasutuses. Samuti eelistavad Red Creeki mitmed pikamaasuusatamise profitiimid, sest nende raudadega loodud struktuurid ei kogu oluliselt mustust, mis libisemist vähendaks. See on maratonidel väga oluline.

Struktuuri loomise eeldused ja põhimõtted

Struktuuri loomise peamine reegel on järgmine: mida soojemad ja niiskemad on olud, seda jämedam ja sügavam peab olema struktuur suusapõhjal. Libisemist parandavat struktuuri saab luua ka külmadeks oludeks, aga selleks peavad suusad olema peene kivilihvitud põhjamustriga. Kõige paremaid tulemusi annab struktuuriraua kasutamine siis, kui suuskade kivilihvitud põhjastruktuur ei ole liiga jäme. Sileda põhjaga suuskadele saab alati struktuuri juurde luua, aga liiga jämedat mustrit külma ilma jaoks kaotada ei saa. Liiga jämeda ja sügava lihviga suusad ei libise külmades oludes kunagi hästi. Kunstlumi on niiskem kui looduslik – siis kasuta sügavamaid struktuure.

Nipid. Ära kasuta lineaarseid struktuuriraudu uisusuuskade eesosas! (Erandina võib seda teha siis, kui suusad ei ole stabiilsed) Ära tee struktuuri paaristõuke-suuskade eesossa 20-25 cm ninast alates! Ära tee struktuuri pidamisalale.

Suuskade libisemist mõjutab väga palju tegureid, mis on pidevas muutumises. Lumetüüp ja kogus, temperatuur, niiskus, rajahooldus, praegused ja varasemad ilmaolud, pilvkate või selle puudumine, koormus rajal jne. Igasuguse suusahoolduse korral tuleb mõelda, millised on olnud olud varem ja kuidas need muutuvad. See kehtib ka struktuuriraudade valikul. Parim raud on see, mis on teistest parem kogu raja ja kogu sõiduaja koondtulemusena. Maratonistardi ajale ja oludele valitud raud (või määre) ei pruugi olla parim sõidu teises pooles. Seetõttu eelista varem suuski ette valmistades oma valikutes alati universaalsemaid ja kindlapeale toimivaid lahendusi. Lähtu struktuuriraua valikus sellest, et peenem struktuur (külmemale ilmale mõeldud) on vähem agressiivne ja sobib paremini vahelduvatele oludele. Samuti kogub vähem mustust. Agressiivse mustriga võib alt minna näiteks uue lume tingimustes. Kõige kindlam on struktuuri valida vanale suureteralisele lumele. Mida kõvem rada ja vanem lumi, seda julgemalt võib valida sügavaid mustreid, eriti märjal rajal.

Struktuuriraudade kasutamine

Kasuta struktuurirauda suusahoolduse lõpus, siis kui põhi on määritud ja korralikult harjatud. Tavapäraselt liigutatakse struktuurirauda suusaninast tahapoole, hoides seda suusal nii, et rauale märgitud nool näitab liikumise suunas. Aseta raud suusale, koonused tsentreerivad selle. Liigu rauaga üle suusa üks kord (kui kombineerid erinevaid raudu, siis igaühega üks kord). Rauda liigutades suru sellele peale. Mida niiskemad on olud, seda tugevamalt tuleb suruda. Kui palju survet on käsitsi struktuuritegemisel vaja? Rohkem, kui tavaliselt arvatakse. Suruda on lihtsam kahe käega ja keharaskust ära kasutades. Liiga suurt survet ei pea kartma, sest Red Creek rauad ei kahjusta suuski! Vajuta õrnemalt suusa eesosas ja kõvemini alates suusa keskosast tahapoole liikudes. Suusasideme kohast tahapoole on suusa ja lume vahel suurem hõõrdumine. Värskelt kivilihvitud suusad libisevad reeglina paremini ja neile on lihtsam struktuuri luua kui vanadele, suusahoolduse käigus kahjustada saanud põhjadele. Red Creek soovitab pärast struktuuri loomist suusapõhja harjata peene nailonharjaga (nt Red Creek peen valge või sinine nailonhari), eelistatult rotoharjaga. Vahel soovitatakse kasutada harjamiseks metallharja. See aitab tasandada põhjamaterjali ja seeläbi vähendada struktuuri agressiivsust. Kasuta selleks Red Creek peenete harjastega terasharja. Harja terasharjaga paar korda kergelt sõidusuunas, seejärel kasuta peent nailonharja.

Käsitsi pressitud struktuur ei lõika ega kahjusta suusapõhjamaterjali, vaid kohendab seda ümber. Struktuur kaob järgmisel suusamäärimisel ja erinevalt lõikavatest raudadest võimaldab suuski uuesti ilmaolude järgi ette valmistada. Puhasta struktuuriraud määrdejääkidest kas määrde-eemaldusvedeliku abil või kasutades kiude mitteeraldavat kangast. Red Creek lubab oma rulle puhastada ka Red Creeki enda väga peene terasharjaga (tootekood 045).

Red Creek struktuuriraudade ülevaade

Red Creek toodab 15 struktuurirauda, mis jagunevad kolme tüüpi raudadeks.

1. X-Coarse, Coarse ja nn V- või kuusemustrid on mõeldud peamiselt vanale lumele, kunstlumele, jäisele rajale nii märgades kui külmades tingimustes. Kuusemustrid on üsna universaalsed.

2. Kaldus struktuurid (alates +5/-5 ja külmema poole) on peenemad ja pinnapealsemad. Neid kasutatakse peenel lumel, uuel ja segalumel ja/või kuivemates tingimustes.

3. Sirged ehk lineaarsed struktuurid on mõeldud peamiselt Coarse ja kuusemustritega koos kasutamiseks. Need aitavad murda hõõrdumisest tekkivat õhukest veekilet ja transportida vett.

Seega lühidalt: kuusemustrid vanemale või segalumele, kaldus mustrid uuemale lumele, lineaarsed kombineerimiseks või suurema niiskuse korral.

Järgnevad Red Creek raudade valikujuhised on kasutajatele pigem orientiiriks. Kuna libisemist mõjutavad väga paljud tegurid, siis ei saa testimata kunagi 100% teada, milline raud on kindlal hetkel kõige parem. Siiski on hea teada, et Red Creek rauad on piisavalt universaalsed ja parandavad libisemist peaaegu alati. Raudadel on juures temperatuurivahemikud nagu suusamääretel. Lähtu valikus just temperatuurist ja lumetüübist. Mitmed rauad on kattuvate temperatuurivahemikega. Võrdle neid pigem nii, et üks on rohkem soojemale ilmale kui teine jne. Vanemale lumele vali julgemalt soojema ilma raud, uuemale külmema oma. Testida tasub ka kaldus ja kuusemustreid üksteise vastu. Seda teevad tihti koondise määrdemeistridki. Kuna raudade kasutamine on väga kiire ja lihtne, siis kasuta võimalust testida neid igal suusasõidul, ka niisama trennis. Nii tekib kogemus ja kindlus.

X-Coarse
Red Creeki sügavaim kaldus struktuur. Mõeldud kasutamiseks kõige vesisematel ilmadel, aga ka jäisel ja suureteralisel vanal lumel kuni mõne miinuskraadini. Hea raud märtsi- ja aprillikuu ilmadele, kus hommikul on lumi jäine ja päeva peale sulab märjaks. Suru tugevamalt suusasidemest tahapoole. Kasuta alati koos lineaarse rauaga (kas 1 või 2 mm, vesisel rajal 3 mm). Vesise raja korral vajuta rauda tugevamalt, et luua sügavam struktuur.

Coarse
Sügav kaldus struktuur. Sarnane X-Coarse’iga, kuid vähem agressiivne. Kasuta plusskraadidega märjal lumel, aga ka kuni mõne miinuskraadi juures suureteralisel vanal lumel või kunstlumel. Plusskraadide jaoks vajuta eriti tugevalt, tõsta survet suusa tagaosas. Kombineeri kindlasti lineaarsete raudadega (1, 2 või vesise lume jaoks 3 mm). Miinuskraadide jaoks ära vajuta liiga tugevalt ja kasuta vaid suusa tagaosas.

Kuusk +15/-5
Kasuta temperatuuridel +15°C kuni -5°C vanal lumel, märjal lumel või kunstlumel. Võrreldes Coarse struktuuridega on see universaalsem ning leiab kasutust ka segalume tingimustes. Soovituslik kasutada koos lineaarsete raudadega (1 või 2 mm). 2 mm rauda kasuta ainult suusa keskosast tahapoole. Kuusk +15/-5 on 0/-10 kõrval üks kõige populaarsemaid struktuuriraudu. Üsna universaalne ja võrreldes 0/-10-ga annab eelise just niiskemates oludes, kus käsitsi struktuurist kõige rohkem kasu on. See on üks mudel, mida tasub endale valida esimeseks rauaks. Teine võimalus oleks üheks ja universaalseks rauaks valida sarnane, kuid pisut pinnapealsem ja väiksema soontevahega 0/-10. Raua toimet saab reguleerida survega – soojemale (niiskemale) ja/või vanemale lumele suru tugevamalt, külmemale ja vahelduvatele rajaoludele suru nõrgemalt.

Kuusk +5/-5
Kasuta temperatuuridel +5°C kuni -5°C kergelt teralisel lumel, niiskel või kunstlumel. See raud on pisut laugema ja pinnapealsema mustriga kui +15/-5, sobides hästi ülemineku-ilmadele ja vahelduvatele nulli-oludele. Kombineeri lineaarsete raudadega. Soojemate tingimuste jaoks suru rauda tugevamalt, et saada sügavam struktuur.

Kuusk 0/-10
Väga universaalne raud tavapärastele talveilmadele. Kasuta temperatuuridel 0°C kuni -10°C vanal lumel, kunstlumel ja kõrge niiskusega ka uuel lumel. Kombineeri lineaarsete raudadega, nt enne üks tõmme 0/-10 ja seejärel 1 mm lineaarsega. Surve väiksem suusa eesosas, tugevam tagapool. Soojemate olude jaoks suru kõvemini. Üks kõige universaalsemaid ja populaarsemaid struktuuriraudu. Kui soovid alustuseks ainult ühte, siis vali see. Sarnane muster +15/-5-ga, kuid pinnapealsem ja tihedam.

Kuusk -5/-15
Kasuta temperatuuridel -5°C kuni -15°C peamiselt peeneteralisele lumele. See on kõige peenem V- ehk kuusemuster, tihe ja pinnapealne. V kaldenurk sarnane +5/-5 rauaga, laugem kui 0/-10. Parimaid tulemusi annab siledal (st peene lihviga) suusapõhjal. Tihti kombineeritakse seda lineaarsete raudadega (1 või 2 mm) suusa keskosast tahapoole.

Kaldus +5/-5
Kasuta temperatuuridel +5°C kuni -5°C kuivemapoolsel lumel, uuel ja segalumel. Hea valik ülemineku-ilmadele ja vahelduvatele nulli-oludele, tuiskavale lumele. Kombineeri lineaarsete raudadega. Kui kuusemuster +5/-5 on pigem teralisemale (vanemale) lumele, siis see on eelistatum valik peenemal (uuemal) lumel.

Kaldus 0/-6
Kasuta temperatuuridel 0°C kuni -6°C uuel ja segalumel. Pisut tihedama sammuga ja peenem kui Kaldus +5/-5 raud. Kombineeri lineaarsete raudadega siis, kui lume- ja õhuniiskus on keskmisest kõrgem. See on üks populaarsemaid raudu uuema lume tingimustesse (lund sajabki kõige tõenäolisemalt just selles kraadivahemikus), aga vahelduvates oludes tasub seda testida ka 0/-10 vastu. Soojemate tingimuste jaoks suru rauda tugevamalt, et saada sügavam struktuur.

Kaldus -5/-10
Kasuta temperatuuridel -5°C kuni -10°C uuel või peeneteraliselt lumel. Vali see raud, kui 0/-6 jaoks on juba liialt külm. Sobib kuivale ja külmale lumele, ka tuisklumele. Parimad tulemused saadakse sileda lihviga suuskadel. Kunstlume jaoks kombineeritakse kerge lineaarse mustriga keskosast tahapoole.

Kaldus -5/-20
Kasuta temperatuuridel -5°C kuni -20°C. Kõige peenem kaldus struktuur. Mõeldud eelkõige kuivale, külmale ja peeneteralisele lumele, ka tuiskavale lumele, kuid lumetüüpide osas üsna universaalne. Kunstlumele (nt tuisuvaalude vahel) kombineeritakse 1 mm lineaarse rauaga suusa keskosast tahapoole. Väga populaarne raud Skandinaavias.

Sirge/lineaarne ultrapeen
Kasuta külmal, kuival ja peeneteralisel lumel. Mõjusaks tulemuseks on vajalikud peene kivilihviga suusad. Sobib hästi ka töödeldud põhjaplasti nö avamiseks, nt fluoripulbriga töödeldud kõva põhja jaoks. Tihti kombineeritakse teiste Red Creek raudadega vastavalt temperatuurile. Kasutatakse kõiksugustes oludes olemasoleva struktuuri kohandamiseks, täiendamiseks või tasandamiseks. Sobib hästi metallsikliga töödeldud suusapõhjade struktureerimiseks külmematele oludele.

Sirge/lineaarne 1 mm
Täiendav raud, mida kasutatakse kombinatsioonis teiste struktuuridega peamiselt soojemates tingimustes, aga ka suureteralisel lumel miinuskraadidega. Aitab mitmekesistada suusapõhja topograafiat, murda suusa alla tekkivat veekilet ja transportida vett, hoides suusa libisemise lahtise. Samuti parandab suusa libisemist läikima hõõrutud rajal. Kasuta seda koos vastavalt oludele valitud Coarse või kuusemustriga (nt +15/-5 või 0/-10 kuusk). Sobib ka külmematele oludele, kuid siis avalda vähem survet ja/või kasuta ainult suusa tagaosas. Kõige populaarsem lineaarne raud.

Sirge/lineaarne 2 mm
Täiendav raud, mida kasutatakse kombinatsioonis teiste struktuuridega peamiselt soojemates tingimustes, aga ka suureteralisel lumel miinuskraadidega. Aitab mitmekesistada suusapõhja topograafiat, murda suusa alla tekkivat veekilet ja transportida vett, hoides suusa libisemise lahtise. Samuti parandab suusa libisemist läikima hõõrutud rajal. Suurema ja sügavama joonevahega kui 1 mm. Kasuta seda koos vastavalt oludele valitud Coarse või kuusemustriga ja ainult suusa keskosast tahapoole. Vesistes oludes kasuta suusa eesosas lineaarset 1 mm rauda. Tugevalt pressides loodud sooned parandavad suuskade stabiilsust ja otseminekut.

Sirge/lineaarne 3 mm
See struktuur on mõeldud eriti vesistesse oludesse ja kasutamiseks koos oludele vastava X-Coarse, Coarse või kuusemustriga. Aitab murda läbi liigsest veest ja transportida seda, hoides suusa libisemise lahtise. Kõige suurema joonevahe ja sügavusega lineaarne raud. Tee 3 mm struktuur ainult suusa keskosast tahapoole, ette sobib peenem 1 või 2 mm lineaarne muster. Tugevalt pressides loodud sooned parandavad suuskade stabiilsust ja otseminekut.

Sooneraud
Kasutatakse lahtise lumega radadel ja/või kui sajab lund. Uisutehnikas suusatamiseks võib alati kasutada, sest võistluse ajal tekib rajale lahtist lund. Teeb suusa libisemise lahtisemaks ja parandab stabiilsust.