Autor: Rain Jaaksoo
Pidamismäärdeid määritakse suusa pidamisalale. Pidamisala on suusapõhja keskel olev piirkond, mis hästi sobivatel suuskadel surutakse vastu lund ainult klassikatehnika jalatõukel. Pidamismääre laseb suuskadel edasi libiseda, kuid takistab tõukel suuskade tagasilibisemist.
1. Suuskade määrimiseks pidamismäärdega märgi alustuseks suuskadele pidamisala (pidamisala määramiseks on parim võimalus teha paberitest). Selleks võib kasutada veekindlat markerit – sellega tehakse suusakülgedele pisikesed jooned, mis tähistavad pidamisala piire. Pidamisala piire võib olla ka mitu, seda sõltuvalt suusaraja tingimustest, kasutatavast määrdest vms.
2. Kui kasutad suuski ainult klassikatehnikas suusatamiseks, siis võid pidamisala ulatuses suusapõhja liivapaberiga karestada. Niimoodi jääb pidamismääre paremini suusapõhjale ning on tunduvalt kulumiskindlam. Karestamiseks kasuta peeneteralist liivapaberit karedusega 100 kuni 120. Tõmba liivapaberiga mööda pidamisala suusa suhtes 45-kraadise nurga all ning siis veelkord risti sellega.
3. Soovi korral võib pidamisala piiridesse suusapõhjale panna paberteibi ribad, mis ei lase pidamismäärdel libisemisalale kanduda. Pärast määrimist tuleb need eemaldada ning järsud üleminekud korgiga siluda.
4. Pikema distantsi jaoks määrides kanna pidamisalale kruntmääre. See kleepuv ja vastupidav määre hoiab põhilist pidamismääret väga hästi kinni ja see ei kulu nii kiiresti. Hõõru kruntmääret pidamisalale ning aja see sünteetilise korgi, sõrme või määrderauaga ühtlaselt laiali. Tähtis – kruntmäärde kiht olgu nii õhuke kui võimalik, see peaks vaevu katma pidamisala. Abiks võib kasutada kuumapuhurit või määrderauda. Lase kruntmäärdel jahtuda (selleks võid suusad ka mõneks minutiks välja viia). Kruntmäärde asemel võid kasutada ka jäisele rajale mõeldud sinist kliistrit, KUID selline aluskiht peab olema nii õhuke, et vaevu kataks pidamisala. Töö lihtsustamiseks kasuta kuumapuhurit või määrderauda.
Pidamismäärde (ka krundi) kasutusele võtmisel võta purgilt kork ning eemalda purgi ülaservast ca 0,5 cm nii, et pidamismääre ulatuks purgi servast üle. Kui määre väheneb jälle purgi servani, siis eemalda veel pakendit.
5. Hõõru pidamisalale õhuke ja ühtlane kiht ilmale vastavat pidamismääret. Parem mitu õhukest kihti kui üks paks kiht! Õhukest kihti on lihtsam laiali ajada ja tulemus on tunduvalt parem.
6. Aja pealehõõrutud pidamismääre sünteetilise korgiga pikki suuska laiali. Tee pikki ja ühtlase survega liigutusi. Määrdesse ei tohi “laineid” jääda.
7. Korda eelmist kahte punkti veel kord-kaks. Viimased kihid on soovitav peale kanda väljas või jahedas ruumis. Pikemaks distantsiks (nt suusamaratonid) võib suusale kanda isegi nt 6-7 õhukest kihti tahket pidamismääret (see võimalus oleneb suusast ja selle sobivusest!).
Kui määrid soojema ilma määretega, siis jahuta suuski iga kihi määrimise järel. Niiviisi ei lähe järgnevad kihid eelmistega segamini ja lõpptulemus jääb ühtlasem.
8. Kihtidesse võib määrida erinevaid pidamismäärdeid. Allapoole pannakse üldjuhul kõvem (külmemale ilmale mõeldud) pidamismääre, et suurendada kulumiskindlust ja parandada erinevate kihtide siduvust. Peamine pidamismääre vastab ilmale. Pehmem määre suurendab pidamist, kõvem määre parandab libisemist. Liiga pehme määre kulub kiiremini ja võib jäätuda. Liiga kõva määre võib mitte pidada. Pikema distantsi jaoks tuleb kihtide määrimisel arvestada ka võimalikku ilma ja lume tingimuste muutumist aja jooksul. Nt kui start on varahommikul, kuid päeva peale on oodata soojenemist, siis on soovitav määrida pehmemale pidamismäärdele peale kiht või kaks kõvemat määret.
9. Pehmemaid pidamismäärdeid tuleb määrida väljas või lasta eelnev kiht väljas maha jahtuda.
10. Enne suusatama asumist lasta määritud suuskadel välistemperatuurini jahtuda.
Kui suusad peavad hästi, kuid ei libise…
– lühenda pidamisala eest tahapoole ehk määri pidamismäärdega lühemalt,
– määri pidamismääret õhem kiht või vähem kihte,
– kasuta kõvemaid ehk külmemale ilmale mõeldud määrdeid,
– kontrolli, kas suusad pole mitte liiga pehme paindega.
Kui suusad ei pea…
– pikenda pidamisala ettepoole ehk määri pidamismäärdega pikemalt,
– määri pidamismääret rohkem kihte, soovitav on iga järgnevat kihti määrida pisut lühemalt;
– kasuta pehmemaid ehk soojemale ilmale mõeldud määrdeid (vahemärkus: kui suusad ei pea, sest liiga pehme määre on suusa all jäätunud, siis eemalda jää ja pehme määre ning määri uuesti kõvemaga);
– kontrolli, kas suusad pole mitte liiga jäiga paindega;
– kontrolli oma tehnikat.
Pidamismäärimine
1. Määra paberitesti kasutades suuskade pidamisala.
2. Märgi pidamisala piirid suusakülgedele.
3. Karesta suuskade pidamisala liivapaberiga.
4. Hõõru pidamisalale ühtlane kiht kruntmääret.
5. Kuumuta kruntmääre määrderauaga suusapõhja.
6. Pärast kuumutamist tasanda määre sünteetilise korgiga.
7. Lase suuskadel maha jahtuda.
8. Vali mõõdukatele külmakraadidele mõeldud pidamismääre siduvaks vahekihiks või kohe oludele vastav pidamismääre.
9. Hõõru pidamisalale ühtlane kiht määret. Kulutavale lumele või pikaks distantsiks määrides kuumuta esimene kiht ilmale vastavat määret määrderauaga.
10. Tasanda kiht sünteetilise korgiga.
11. Lase suuskadel jälle jahtuda.
12. Kanna pidamisalale 4-6 õhukest kihti pidamismääret ning tasanda kihid sünteetilise korgiga.
13. Kuna suusa keskosa on kõrgem kui ees ja taga, siis tuleb seda pidamismäärimisel arvesse võtta ja määrida iga järgnevat kihti eelmisest nii eest kui tagant lühemalt. Viimane kiht ilmale vastavat määret määritakse ainult pidamisala keskele.
14. Viimased kihid määri jahedas või väljas.
Pidamismäärde eemaldus
1. Eemalda suurem osa pidamismäärdest metallsikli, terava servaga akrüül- või plastikkaabitsaga.
2. Kanna pidamisalale puhastusvedelikku.
3. Puhasta pidamisala kiudpaberi või lapiga.