Autor: Rain Jaaksoo
Vali õige määre eesootavate tingimuste järgi. Kui hindad tulevasi ilmaolusid, siis lähtu järgnevast:
– lumestruktuur, teravus, kõvadus ja lumekristallide kuju
– lume puhtus
– lumetemperatuur ja -niiskus
– õhutemperatuur ja -niiskus
– raja kõvadus
Eeltoodust kõige tähtsam on lumestruktuur. Kare, kõva ja terav lumekristall nõuab väga kõva ja kauakestvat parafiini. Kui suusatada pehmel lumel, siis annab parimaid tulemusi pehme määre. Niiske või märja lume jaoks on vaja suusapõhjale tekitada suurimad vett tõrjuvad omadused (võistlusmääre peab sisaldama fluori). Mida suurem on fluori sisaldus määrdes, seda kiirem on suusk niisketes oludes. Fluoriühendid on parimate vetttõrjuvate omadustega (hüdrofoobsed), mistõttu kasutatakse selle ühendeid kõikvõimalikes määretes väga palju. Suur fluorisisaldus tuleb eriti kasuks märjal rajal, kus liigset vett on palju. Kui lumi on kuiv, kasuta madala fluorisisaldusega või fluorita määrdeid. Hooaja alguses ja lõpus on lumi enamasti niiske. Sama kehtib ka kunstlume kohta ning rannikupiirkonnas. Proovi lumepallitesti – kui õnnestub teha kokkujääv lumepall, siis on niiskus kõrge.
Suusamäärete pakenditel on toodud valiku hõlbustamiseks temperatuuride vahemikud. Enamasti on seal õhutemperatuurid, mõni tootja märgib ka lumetemperatuure. Õhutemperatuur muutub kiiremini ja mõjutab lume temperatuuri ning on seega heaks ennustajaks mõned tunnid enne suusasõitu. Kui pikalt püsinud ilm hakkab külmenema, siis lumi muutub külmemaks teatud ajanihkega. Sama kehtib vastupidi – kui ilm soojeneb, siis lumi püsib veel külmana. Lume soojenemist kiirendab ka päike. Võistlusteks määrimisel on ainult õhutemperatuuriga arvestamine ebapiisav, kuid õhutemperatuur ja –niiskus annavad infot selle kohta, kuhu suunas ilm muutub. See võib olla väga oluline, kui valida määrdeid pikemate distantside (nt suusamaratonide) jaoks. Kui valikul tekib kahtlus, on alati kindlam valida astme võrra kõvem ehk külmemale ilmale mõeldud parafiin, kuna selle kulumiskindlus on suurem.
Võistlustel optimaalse libisemise saavutamiseks on tähtis silmas pidada, et fluorikatte aluskihid oleksid 1) piisavalt kulumiskindlad ning 2) antud ilmaolude juures võimalikult efektiivsed. Vali fluorita või fluorisisaldusega parafiin vastavalt eesootavatele ilmatingimustele ja pööra tähelepanu selle kulumiskindlusele. Kui suusapõhi ei ole kulumiskindel, siis ei püsi selle peale kantud fluorilisand kaua. Põhjalikult ettevalmistatud suusad kindlustavad määrete pikaajalise toime.