Parafiinide kasutamine

Autor: Rain Jaaksoo

Parim viis suuskade libisema määrimiseks on parafiinide kasutamine. Parafiinidega määrimine eeldab järgmiste abivahendite olemasolu: määrderaud (või aukudeta siledapõhjaline triikraud), akrüülsikkel, kaabits soone puhastamiseks, nailonhari, messinghari (või kombihari, kus üks pool on messing ja teine nailon) + parafiin.

Enne määrimist harja suusapõhja sõidusuunas messingharjaga. Seejärel sulata parafiin suusapõhjale, kasutades selleks määrderauda, mis on nii kuum, et sulatab määrde, kuid ei aja seda suitsema. Aja määrderauaga parafiin ühtlaselt põhjale laiali, kuni see on terve libisemisala (klassikasuusal ainult suusa otstes) ulatuses parajalt sulanud. Ole ettevaatlik, et suuska mitte ülekuumutada – liiga kõrge temperatuur võib jäädavalt kahjustada suusapõhja. Kanna alati suusale pigem rohkem parafiini, sest see aitab kuumust paremini jagada ning vältida kuuma määrderaua ja puhta suusapõhja kahjustavat kontakti. Pärast määrderaua kasutamist lase parafiinil maha jahtuda, seejärel kraabi võimalikult palju üleliigset määret maha ning harja põhjalikult jäiga nailonharjaga. Kui määrid kõvade parafiinidega, siis sikelda suurem osa parafiinist soojana ja kasuta messingharja.

Võistlussuuskade ettevalmistamisel tasub meeles pidada, et mida rohkem kordi parafiinide määrimist korratakse, seda kiirem suusk saab olema (küll aga on iga järgneva määrimiskorra kasutegur eelnevast väiksem). Seda tehes peab olema väga hoolas, et mitte suusapõhja kõrvetada (olgu siinkohal määrimispraktikute liigset entusiasmi ennetades öeldud, et paremaks soorituseks suusavõistlusel tuleb suurem osa suusaharrastusele kuluvast ajast veeta treeningul, mitte suuski määrides).

Põhja kulumisest annavad märku hallid laigud suusapõhjal. Enamasti tekivad need kohtadesse, kus suusale avaldub suurem surve (nt kanna taga). Uut suuska on vaja tihedamini määrida, kuni põhi suudab paremini määret hoida. Vanemat sissemääritud suuska võib parafiinitada iga 30-50 km järel.

Pikemateks suusasõitudeks või maratonideks tuleb kulumiskindluse suurendamiseks määrida mitu kihti parafiini. Alusta määrimist alati keskmisest kõvemast parafiinist (nt enamiku tootjate sinine parafiin). Jätka määrimist, valides tegelikest ilmatingimustest ühe astme võrra kõvema (rohkematele külmakraadidele mõeldud) parafiini. Alles viimase kihina kasuta oludele vastavat parafiini.

Võistlusteks ettevalmistades määri suuski võistlusparafiinidega (enamasti suurema fluorisisaldusega määretega), mis tuleb valida samade põhimõtete järgi. See kindlustab parema kulumiskindluse ja mustuse hülgamise omadused.

Kulumiskindel tulemus parafiinidega määrimisel

1. kiht: keskmisest kõvem parafiin (nt enamik siniseid parafiine)
2. kiht: oludele vastavast üks aste kõvem parafiin
3. kiht: oludele vastav parafiin

Kasutatud suuskade põhja ettevalmistus

Enne sõitnud suuskade uuesti määrimist puhasta suusapõhjad vanast määrdest. Seda saab teha messingharja, fiiberpadja ehk nn “karukeele” ja pehmema parafiini abil. Väga hästi sobib kasutamiseks ka spetsiaalne põhja ettevalmistuse parafiin, mis on loodud tungima võimalikult sügavale põhjastruktuuri. Kui puhastada suusapõhja parafiiniga, siis tuleb see esiteks kuuma määrderauaga suusapõhjale kanda, laiali ajada ning seejärel sikli või puhta riidetükiga põhja pealt kuumalt maha tõmmata. See puhastab põhjad korralikult, kuna jäägid jäävad sooja parafiini kinni ning eemalduvad koos sellega. Jahtunud põhi tuleb veelkord üle harjata kõva nailon- ja messingharjaga.

Uute suuskade põhja ettevalmistus

Enne uute suuskade hooldama asumist tuleb vaadelda puhast suusapõhja, et avastada võimalikud defektid või viimistlusvead. Turritavad karvakesed suusakantidel saab eemaldada terava metallkaabitsa või klotsi ümber keeratud peene liivapaberiga. Plastiku karvakesi suusapõhjal saab “läbi lõigata” karukeele abil. Uute suuskade määrimist alusta suuskade parafiiniga puhastamisest. Pärast puhastamist sulata määrderauaga põhjale sama pehmet parafiini ning aja see laiali. Nüüd lase parafiinil jahtuda toatemperatuurini ning seejärel kraabi siklit (akrüül-, või plastikust, mitte metallist!) kasutades kõik üleliigne parafiin maha. Sikelda alati nö sõidusuunas ehk suusatipust tahapoole. Harja põhjalikult messing- ja nailonharjaga. Korda eelnevat, kasutades keskmisest kõvemat parafiini (sellist, mis mõeldud ca -5…-10 kraadile). Pehmem sulanud parafiin valgub sügavamale põhjastruktuuri ning “avab tee” teistele, kõvematele parafiinidele, mis muidu piisavalt sügavale ei jõuaks. Kõvem parafiin teeb jällegi suusapõhja kulumiskindlamaks. Selliseid protsesse võib korrata nii palju kui tahtmist on. Soovitav on pärast määrimistsüklit suuskadega ka suusatamas käia ning sõita ja määrida vaheldumisi.

Suure töö uute suusapõhjade kallal aitab ära hoida suuskade termotöötlus, mille käigus hoitakse suuski tunde optimaalse temperatuuri juures madala sulamispunktiga parafiiniga kaetuna. 12 tundi parafiini sulamise temperatuuri juures aitab suusapõhjade määrdehoidmismahu viia 90%-ni võimalikust.

1. Vali oludele sobiv parafiin.

2. Sulata parafiini määrderaua abil suusapõhjale. Sulata alati rohkem parafiini, kui põhjastruktuuri mahub.

3. Aja parafiin määrderauaga laiali. Kui temperatuur on õige, siis sulab määre kergesti, kuid ei suitse ega kahjusta põhja.

4. Veendu, et parafiin kataks ühtlase kihina suusa libisemisala (klassikasuuskadel ainult otstes, uisusuuskadel üle terve põhja).

5. Ära jäta kuuma määrderauda suusapõhjale seisma, kuna liigne kuumus võib suuski kahjustada.

6. Jäta määritud suusk 5 minutiks jahtuma. Samal ajal võid määrida teise suusa.

7. Alusta liigse parafiini eemaldamist suusasoonest. Kasuta plastikust kaabitsat või pulka ning lükka suusaninast tahapoole. Kui kaabits soonest välja tuleb, ei kriimusta see parafiiniga kaetud suusapõhja.

8. Puhasta parafiinist ka suusakandid ja –servad.

9. Sikelda parafiin suusapõhjalt, kasutades akrüülsiklit. Kõige lihtsam on tööd teha sikliga, millel on teravad kandid. Siklit saab teritada, hõõrudes selle serva täisnurga all vastu liivapaberit.

10. Sikelda suusapõhja sõidusuunas ehk ninast tahapoole. Kui oled määrinud kõvemate parafiinidega, siis sikelda suurem osa parafiinist juba soojana. Eemalda nii palju parafiini kui saad.

11. Lahtiseid parafiiniosakesi on hea eemaldada kiudpaberiga. Sobib ka majapidamispaber.

12. Harja suusapõhju sõidusuunas alguses messing- ja siis nailonharjaga. Kui oled määrinud väga pehme parafiiniga, siis võid esimesena kasutada jäika nailonharja, sest siis ei kogu messinghari endasse nii palju parafiinijääke. Harja, kuni eemaldub nähtavaid parafiiniosakesi. Messinghari eemaldab suurema osa üleliigsest parafiinist ning toob esile suusapõhja struktuuri. Nailonhari poleerib põhja.

13. Puhasta suusapõhi lahtistest jääkidest kiudpaberiga.

14. Jätka vajadusel järgmise parafiinikihiga.

Parafiinipuhastus

Parafiiniga puhastatakse suuskade libisemisalasid, kui need on sõidu käigus määrdunud või on soov ümber määrida.

1. Sulata määrderauaga pehme või poolpehme parafiin suusapõhja libisemisalale.

2. Aja parafiin määrderauaga laiali. Kui temperatuur on õige, siis sulab määre kergesti, kuid ei suitse ega kahjusta põhja.

3. Sikelda koheselt pärast laialiajamist soe parafiin põhjalt maha. Koos sooja parafiiniga eemaldub ka mustus või vana määre.

4. Sikelda suusasoon alles pärast põhja, sest põhi oli vaja esmajärjekorras puhtaks teha. Ole ettevaatlik, et mitte suusapõhja kriimustada.

5. Jäta sikeldatud suusk 5 minutiks jahtuma. Samal ajal võid korrata protseduuri teise suusa peal.

6. Harja jahtunud suusapõhja messingharjaga sõidusuunas, kuni eemaldub parafiinijääke.

7. Nüüd on suusk valmis uueks määrimiseks.