Fluoripulbrite kasutamine

Autor: Rain Jaaksoo

Fluoripulbrite kasutamine kuumalt

Fluoripulbrite kuuma määrderauaga kinnitamine tagab parima ja kauakestvama tulemuse. Seetõttu on pulbrite kuum pealekandmine eelistatud meetod suusamaratonideks määrimisel. Pulbritega määrimisel on oluline pidada kinni ohutusnõuetest. Kui on soov määrida pulbritega tähtsamaks suusaürituseks, kuid puudub varasem kogemus, siis on kindlam lasta suusad ette valmistada spetsialistil.

1. Fluoripulbrite kuumalt pealekandmiseks vali määrimiseks hea õhuvahetusega koht. Soovitav on kanda maski või respiraatorit, kuna pulbrite kuumutamisel võivad eralduda mürgised gaasid.

2. Enne fluoripulbrite kasutamist valmista suuskade libisemisalad ette (fluori-) parafiinidega.

3. Ava pulbritopsi kaas ja raputa pulbrit läbi vahekaane avause libisemisalale, kahele poole suusasoont.

4. Pulbrit tuleb põhjale puistata nii palju, et hiljem kuuma määrderauaga üle käies kataks pulber terve libisemisala. NB! Kui pulbrit on liiga vähe, siis võib kuum raud suusapõhja jäädavalt kahjustada.

5. Enne pulbri kuumutamist puhasta määrderaud põhjalikult muudest jääkidest. Ära asu pulbrit kuumutama parafiinise rauaga!

6. Sea määrderaua temperatuur õigeks vastavalt toote kasutusõpetusele. Enamasti jäävad fluoripulbrite kuumutamise temperatuurid vahemikku 130-160 kraadi. Ettevaatust – pulbreid kinnitatakse väga kuuma määrderauaga, mis võib valel käsitsemisel kahjustada nii tervist kui suuski!

7. Aseta kuumenenud raud õrnalt pulbrile ja libista seda mööda pulbriga kaetud suusapõhja. Ühtlase tulemuse saamiseks võib seda teha kord ühelt, kord teiselt poolt suusasoont. NB! Ära liiguta rauda edasi-tagasi ega jäta seda ühe koha peale seisma! Pulbrite sissekuumutamine toimub ühe-kahe pika ühtlase tõmbega üle suusapõhja.

8. Puhasta määrderaud ja jäta suusad mõneks minutiks jahtuma.

9. Vana ja kareda lume jaoks määrides harja kuumutatud pulber suusapõhjalt lahti. Kasuta puhast jäika nailon- või hobujõhvharja. Hea on omada pulbrite jaoks oma harja, millega parafiine maha ei harjata.

10. Kuumuta pulber veelkord ühe korraga põhjale. Kui määrid uue lume pulbriga, siis piisab ühest kuumutuskorrast.

11. Lase suuskadel jahtuda.

12. Sikelda üleliigne pulber suusapõhjadelt maha.

13. Harja jäiga nailon/hobujõhvharjaga suusapõhjad hoolikalt puhtaks. Lõppviimistluseks sobivad peenemate harjastega harjad. Lahtiste jääkide eemaldamiseks kasuta kiudpaberit (või majapidamispaberit).

14. Suuskade libisemisalasid võid kergelt üle harjata ka vahetult enne starti.

Fluoripulbrite kasutamine külmalt

Fluoripulbreid kasutatakse külmalt ehk kuumutamata siis, kui eesootav distants on lühike ega nõua määrdelt suurt kulumiskindlust.

1. Enne fluoripulbrite kasutamist valmista suuskade libisemisalad ette (fluori-) parafiinidega.

2. Ava pulbritopsi kaas ja raputa pulbrit läbi vahekaane avause libisemisalale, kahele poole suusasoont. Külmalt sissehõõrumiseks ei ole vaja panna nii palju pulbrit kui määrderaua jaoks tarvis.

3. Hõõru põhjale kantud pulber naturaalse korgitükiga tugevalt sisse. Mida tugevamalt ja kiiremini hõõruda, seda rohkem eraldub soojusenergiat, mille mõjul kinnitub rohkem pulbrit suusapõhja. Suurema kasuteguri saavutamiseks võib kasutada rotokorki (elektritrelli otsa käiv silinder).

4. Harja üleliigne pulber puhta nailonharjaga maha.

5. Lahtised jäägid eemalda kiud- või majapidamispaberiga.